Sektor krajowy
ERC 2022: Hiszpański astronauta gościem specjalnym marsjańskich zawodów
Pedro Duque, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, odwiedzi 8. edycję międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Finał ERC 2022 odbędzie się w dniach 9–11 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal Space24.pl.
Mateusz Józefowicz z Europejskiej Fundacji Kosmicznej powiedział, że w poprzednich latach zawody gościły m.in. Harrisona Schmitta, astronautę NASA i członka ostatniej misji na Księżyc, Tima Peake'a – astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej. Teraz kolejnym gościem będzie Pedro Duque – pierwszy Hiszpan w kosmosie. Prócz niego uczestnicy ERC będą mieli okazję spotkać na żywo także dr Gernota Groemera, dyrektora Austriackiego Forum Kosmicznego, Gianfranco Visentina – szefa Sekcji Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej czy prof. Grzegorza Wrochnę, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
Czytaj też
Warto także wspomnieć, że w gronie gości specjalnych wydarzenia znajdą się także eksperci tacy jak dr Reut Sorek Abramovich – analogowa astronautka, dr Niamh Shaw – popularyzatorka kosmosu oraz nauk STEM i STEAM, a także dr Illaria Cinelli. Dodatkowo podczas transmisji na żywo ze studiem ERC połączą się m.in. dr Adriana Marais – opracowująca pierwszą afrykańską misję kosmiczną na Księżyc, prof. Thais Russomano – zajmująca się medycyną lotniczą oraz Maria Antonietta Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej Thales Alenia Space. Wszyscy ci powyżej wezmą udział w debatach poświęconych technologiom przyszłości oraz różnym aspektom badania kosmosu. Organizator wydarzenia podaje, że program wystąpień można znaleźć na stronie ERC .
Ponadto poza eksperckimi wystąpieniami to wszyscy uczestnicy i odwiedzający ERC będą mieli do dyspozycji prawie 400m2 powierzchni z różnorakimi atrakcjami w postaci eksperymentów z ciekłym azotem, degustacji żywności liofilizowanej, czy co najważniejsze – obserwacji zmagań drużyn na sztucznym polu marsjańskim.
Z blisko 100 zespołów, które startowały do tegorocznych zawodów, do ścisłego finału zakwalifikowało się łącznie 30 drużyn z 10 krajów. Lista ta obejmuje reprezentantów czterech kontynentów: Europy, Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej. 19 drużyn pojawi się we wrześniu z własnym łazikiem w Kielcach, żeby spróbować swoich sił w stacjonarnej formule zawodów. Reszta weźmie udział w formule zdalnej, co oznacza, że będą z dowolnego miejsca na świecie sterować łazikiem poruszającym się po torze marsjańskim na terenie Politechniki Świętokrzyskiej za pomocą specjalnego internetowego interfejsu.
Zespół naukowy ERC co roku podnosi poziom trudności, dbając jednocześnie o to, by środowisko geologiczne panujące na powierzchni Czerwonej Planety zostało odtworzone jak najbardziej realistycznie. Jak powiedziała dr Anna Łosiak, geolog, główny projektant toru marsjańskiego ERC: Na pewno będzie sporo dymu i wybuchających wulkanów. Obszar, po którym przemieszcza się robot to wiernie odwzorowane pole na granicy między wielką prowincją wulkaniczną Elysium a północnymi równinami Marsa. Badania jasno pokazują, że na terenie tych równin kiedyś znajdował się ocean. Zatem na miejscu drużyn byłabym przygotowana na jazdę łazikiem po terenie ukształtowanym przez ogień i lód. Kto wie, może roboty natrafią nawet na ślad wody na Marsie?
Finał 8. edycji European Rover Challenge odbędzie się w dniach 9–11 września 2022 roku, na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rolę Miasta Gospodarza wydarzenia pełni Miasto Kielce. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Partnerami wspierającymi zostali: Konsulat USA w Krakowie, Organizacja Narodów Zjednoczonych w Wiedniu, Pokojowy Patrol oraz Pyramid Games. Sponsorami nagród są Mastercam oraz Occupy Mars: The Game. Partnerami wydarzenia są: Polska Agencja Kosmiczna, Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny (ISU), MathWorks, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA), Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Kell Ideas (Leo Rover), Akademia Leona Koźmińskiego oraz Freedom Robotics. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal Space24.pl.
Czytaj też
Wstęp na ERC 2022 jest bezpłatny.
Źródło: ERC