Reklama

Sektor krajowy

ESA otwiera nową ścieżkę zamówień wyłącznie dla polskich podmiotów

Autor. NASA/Chris Gunn - ESA [esa.int]

W komunikacie z 17 lutego br. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) powiadomiła o utworzeniu w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nowego mechanizmu pomocowego ze specjalnym przeznaczeniem dla polskich podmiotów sektora kosmicznego – Industrial Policy Task Force (IPTF). Za jego sprawą rodzime spółki i ośrodki badawczo-inżynieryjne będą mogły bezpośrednio (bez konieczności rywalizowania z zagranicznymi podmiotami) uzyskać zamówienia z ESA o łącznej wartości 5,6 mln EUR.

Reklama

Realizację specjalnego mechanizmu Industrial Policy Task Force (IPTF) przewidziano na lata 2022-2024. Za jego sprawą blisko 5,6 mln EUR przeznaczone ma być wyłącznie na kontrakty dla polskich podmiotów. Będą to środki, które Polska wpłaca do budżetu ESA poprzez składkę obowiązkową - we wskazanej sumie zostaną one przekierowane na konkretne działania wspierające rozwój polskiej branży kosmicznej.

Reklama

Po stronie polskiej w tworzeniu mechanizmu uczestniczyły Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Wsparcie w formacie IPTF oznacza, że polskie przedsiębiorstwa nie będą musiały konkurować z innymi firmami i oferentami w otwartych przetargach. Postępowania będą ograniczone w tym przypadku wyłącznie do polskich podmiotów. "Pozwoli to na skuteczne włączenie polskich przedsiębiorstw w europejskie łańcuchy dostaw i udział w największych międzynarodowych misjach, a tym samym budowanie solidnych kompetencji w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej" - deklaruje w okolicznościowym komunikacie POLSA.

Reklama

Jak zapewnia się dalej, Polska Agencja Kosmiczna "w najbliższych dniach" ogłosi pierwszy nabór propozycji projektów w ramach opisywanego nowego mechanizmu.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze