Firma kosmiczna z USA otworzyła biuro w Polsce

28 marca br. firma Redwire Space oficjalnie otworzyła biuro regionalne w Warszawie, rozszerzając swoją działalność w Europie. Wydarzenie świadczy o rosnącym znaczeniu Polski i zainteresowaniu ze strony komercyjnych firm kosmicznych z całego świata.
W wydarzeniu inauguracyjnym uczestniczyli m.in. przedstawiciele branży kosmicznej, w tym Peter Cannito, prezes i dyrektor generalny Redwire, Marcin Dobrowolski – General Manager Redwire Polska, a także Jarosław Sulkowski, szef polskiej delegacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz pułkownik Marcin Mazur, Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Szansa dla Polski
Z przekazanych informacji wynika, że warszawski oddział Redwire będzie odpowiadać za procedury specyfikacji i projektowania, a także montażu, integracji i testów (AI& T) dla międzynarodowego mechanizmu dokowania (IBDM) firmy. Technologia IBDM ma umożliwić bezpieczne i autonomiczne dokowanie statków w przestrzeni kosmicznej.
Międzynarodowy Mechanizm Cumowania i Dokowania IBDM będzie przeznaczony dla stacji Lunar Gateway, czyli obiektu, który NASA wraz z partnerami komercyjnymi planuje zbudować na orbicie Księżyca, aby wspierać załogowe loty na Księżyc w ramach programu Artemis. Dzięki temu, Polska będzie mogła mieć swój wkład w realizację tego flagowego programu, który zdefiniuje przyszłość załogowych lotów w kosmos.
Redwire będzie współpracować z polskimi uniwersytetami, medycznymi instytucjami badawczymi i firmami farmaceutycznymi, aby wykorzystać pionierskie możliwości firmy w zakresie badań w warunkach mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odzwierciedlając szerokie i zróżnicowane portfolio Redwire, polskie biuro będzie prowadzić działania o charakterze cywilnym, komercyjnym i związane z bezpieczeństwem narodowym.
Polski oddział stworzy nowe możliwości dla Polski w zakresie uczestnictwa w europejskich, amerykańskich i globalnych programach kosmicznych oraz umożliwi Redwire włączenie się w dynamicznie rozwijającą się polską gospodarkę kosmiczną. Biuro będzie także rekrutować lokalne talenty. W tym celu zatrudniono Marcina Dobrowolskiego, który ma wieloletnie doświadczenie w branży lotniczej i kosmicznej.

Autor. M.Mitkow/Space24.pl
Warto zauważyć, że otwarcie polskiego biura przez Redwire świadczy o rosnącym znaczeniu Polski i zainteresowaniu ze strony komercyjnych firm kosmicznych z całego świata. „Nowe biuro Redwire w Polsce będzie służyć jako centrum najnowocześniejszych badań i rozwoju technologii, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju krytycznych systemów, takich jak IBDM - podkreślił Pete Cannito, CEO i Prezes Zarządu Redwire.
Doświadczenie Redwire Space
Firma posiada już oddziały w Luksemburgu, Belgii, a teraz także w Polsce. Europejskie oddziały Redwire mają ponad 40 lat doświadczenia w misjach kosmicznych. Przykładowe misje, które zostały zrealizowane z udziałem firmy Redwire Space to:
- Skimsat, misja demonstracyjna technologii, która wykorzystuje europejski statek kosmiczny Phantom firmy Redwire, zaprojektowany do działania na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej;
- Proba-3 , misja dwóch satelitów, która zademonstruje precyzyjne loty formacyjne i zbada koronę Słońca.
- Arthrospira-C: projekt rozwoju biologicznych systemów podtrzymywania życia na statkach kosmicznych z wykorzystaniem alg.
Więcej informacji na temat działalności firmy znajdą Państwo pod załączonym linkiem TUTAJ.
Źródło: Redwire Space/Space24.pl