Polska liderem kosmicznym? Prezes POLSA o szansach i wyzwaniach

Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl
Według prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Polska ma ambicje, aby być liderem w kosmosie. Nasze firmy związane z tym sektorem rozwijają się bardzo dynamicznie – podkreśliła w rozmowie z PAP Marta Ewa Wachowicz.
Prezes POLSA, która bierze udział w odbywających się w Gdańsku EU Space Days 2025 podkreśliła, że podczas wydarzenia szczególny nacisk położony jest na ścisły związek sektora kosmicznego z sektorem obronnym.
„Wyzwania, które stoją przed Europą, związane z bezpieczeństwem, obronnością, są szczególnie istotne w naszej sytuacji geopolitycznej. Kosmos przychodzi tutaj z odpowiedzią i z pomocą” – powiedziała Marta Ewa Wachowicz.
Polskie ambicje na pozycję lidera w kosmosie
Rozmówczyni PAP podkreśliła, że Polska ma ambicje, aby być liderem w kosmosie. „Nasze firmy związane z tym sektorem rozwijają się bardzo dynamicznie. Nasza rola w Europejskiej Agencji Kosmicznej z roku na rok wzrasta. Widzimy niesamowity postęp. Podpisaliśmy umowę akcesyjną do ESA w 2012 roku i teraz jesteśmy siódmym płatnikiem” – zaznaczyła.
Prezes POLSA wskazała też, że Polska ma ambicje, aby tworzyć i rozwijać przemysł kosmiczny, a także unowocześniać kraj dzięki zastosowaniu technologii kosmicznych.
„Nie zapominajmy, że sektor kosmiczny to głównie przemysł. Nie tylko ten wynikający z wytwarzania technologii, wysyłania satelitów i później wykorzystywania danych. To wykorzystanie danych ma bardzo szerokie znaczenie, bo to nie tylko nawigacja, łączność satelitarna, ale także dane płynące z obserwacji Ziemi, które pozwalają na tworzenie nowych aplikacji i rozwijanie polskiej kreatywności, tworzenie nowych produktów, nowych usług” – stwierdziła Wachowicz.
Wyzwania i szanse - misje na Księżyc i Marsa
Prezes POLSA zaznaczyła, że przed Polską stoją wyzwania związane z aktywnym uczestnictwem w projektach kosmicznych. Wspomniała o polskich instytutach, które angażują się w program kosmiczny; są to m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN czy Instytut Lotnictwa, działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.
„Instytuty naukowe mają ambicję brać udział w naprawdę wielkich, ciekawych projektach; w eksploracji Księżyca, eksploracji Marsa. Przed nami, jako przed krajem, stoją wyzwania związane z tym, że trzeba wspólnie z innymi partnerami z Europy budować ambitne wizje naukowe i w nich uczestniczyć” – oceniła Marta Ewa Wachowicz.
EU Space Days organizowane są przez Komisję Europejską, pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE. W programie wydarzenia znajdują się m.in. panele poświęcone obronności i ochronie cywilnej, bezpiecznej komunikacji oraz dostępowi do przestrzeni kosmicznej.