Polskie firmy zbudują satelitę telekomunikacyjnego

Autor. M. Mitkow/Space24.pl
10 kwietnia br. ogłoszono rozpoczęcie strategicznej współpracy pomiędzy polskimi spółkami kosmicznymi Thorium Space S.A. i Creotech Instruments S.A. Porozumienie wyznacza kierunek wspólnych działań obu spółek przy budowie pierwszego polskiego satelity telekomunikacyjnego.
W konferencji udział wzięli liderzy sektora technologii kosmicznych: dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A. oraz Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.
Celem porozumienia jest opracowanie i rozwój nowoczesnych technologii, które zapewnią Polsce suwerenność w zakresie łączności satelitarnej, wzmocnią bezpieczeństwo narodowe oraz umożliwią budowę i operowanie narodowym systemem telekomunikacyjnym w przestrzeni kosmicznej.
Szczegóły współpracy
Na mocy podpisanego porozumienia, przedstawiciele spółek zobowiązali się do współpracy m.in. w obszarach konstrukcji i rozwoju platform satelitarnych do budowy satelitów telekomunikacyjnych na orbitach MEO i GEO, rozwoju sensorów i systemów komunikacji optycznej. W planach jest także opracowanie oprogramowania i infrastruktury do bezpiecznego sterowania satelitami i łączności z naziemnymi stacjami.
Kluczowy element porozumienia to realizacja projektu polskiego satelity telekomunikacyjnego, w tym współpraca z instytucjami publicznymi i rządem w celu zapewnienia zgodności technologii z interesem państwa.
Thorium Space S.A. wnosi do projektu wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i integracji systemów łączności satelitarnej, w tym anten z elektronicznie sterowanymi wiązkami, własnych układów beamformerów oraz platform cyfrowych do beamformingu. Spółka rozwija również technologie elektroniczne, mechaniczne oraz oprogramowanie, a jej oferta obejmuje usługę „satellite as a service” – czyli łączność satelitarną w pakiecie z autorskimi terminalami naziemnymi.
Creotech Instruments S.A. specjalizuje się w projektowaniu, integracji oraz testowaniu małych satelitów, opartych na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Produkuje kompletne systemy i podsystemy, wchodzące w skład dużych misji kosmicznych oraz dedykowane systemy satelitarne. Firma dysponuje doświadczoną kadrą i zapleczem technologicznym umożliwiającym planowanie i zarządzanie misjami satelitarnymi na orbitach okołoziemskich. W swoim portfolio posiada ponad 40 projektów kosmicznych, które Spółka zrealizowała z sukcesem na rzecz sektora kosmicznego.
Niezależność technologiczna
„Polska potrzebuje własnych kompetencji w zakresie technologii kosmicznych, aby zapewnić sobie suwerenność telekomunikacyjną i bezpieczeństwo informacyjne*. Dzięki połączeniu naszych kompetencji, jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązania, które do tej pory były domeną największych światowych graczy”- powiedział podczas konferencji Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.
„Zdolność do samodzielnego projektowania, budowy i zarządzania satelitami telekomunikacyjnymi oznacza dla Polski nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też realny wpływ na własne interesy w nowym porządku geopolitycznym. Współpraca dwóch polskich i tak zaawansowanych technologicznie podmiotów, jak Creotech Instruments i Thorium Space, wyznacza nowy standard na krajowym rynku kosmicznym i czyni z Polski gracza, z którym coraz bardziej trzeba się liczyć.” - dodał dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.
Prezes firmy Creotech Instruments podkreślił również, że przestrzeń kosmiczna staje się nową areną rywalizacji nie tylko gospodarczej, ale i militarnej, a kontrola nad własną infrastrukturą satelitarną to dziś nie luksus, lecz bezwzględna konieczność.
W obliczu trwającej wojny za wschodnią granicą, brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie i stale rosnącego znaczenia niezależności technologicznej w sektorze bezpieczeństwa narodowego, współpraca Thorium Space i Creotech Instruments nabiera szczególnej wagi. „To nie tylko wspólna misja – to silne, oparte na komplementarnych kompetencjach partnerstwo, które już dziś staje się filarem narodowej strategii kosmicznej na nadchodzące dekady” - opisały spółki.
Źródło: Thorium Space/Creotech Instruments, Space24.pl