Reklama

Sektor krajowy

Poznaj Kalmana - studenckiego łazika marsjańskiego

Autor. AGH Space Systems

W środę, 26 października o godz. 19:00 w Klubie Studio odbędzie się prezentacja Kalmana – łazika marsjańskiego, tegorocznego zwycięzcy zawodów European Rover Challenge.

Reklama

Twórcy łazika, studenci zrzeszeni w Kole Naukowym AGH Space Systems opowiedzą zebranej publiczności o jednym z czołowych projektów, nad którym pracują od pięciu lat. Kalman to drugi już łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems. Jest wyposażony m.in. w systemy wizyjne umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. Zamontowany na konstrukcji manipulator pozwala na przenoszenie przedmiotów czy obsługę paneli. Dodatkowo platforma posiada również tryb jazdy autonomicznej, w którym samodzielnie nawiguje do wskazanych współrzędnych bez konieczności uprzedniego poznania terenu.

Reklama

Łazik Kalman zwyciężył w tegorocznych międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich European Rover Challenge 2022. Zespół z AGH rywalizował z 18 drużynami w pięciu konkurencjach. Zawody odbywają się od 2014 r. w Kielcach. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie.

Czytaj też

Zasadniczym celem udoskonalanego stale projektu jest zaproponowanie rozwiązań, które będą wsparciem dla astronautów i całego sektora inżynierii kosmicznej. Podczas spotkania studenci opowiedzą o dotychczasowych pracach, działalności poszczególnych podzespołów i zastosowanych rozwiązaniach takich jak druk 3D, manipulator o 6 stopniach swobody czy niezależne skrętne koła.

Reklama

Członkowie koła zaprezentują także sekcję rakiet, która w tym roku na zawodach Spaceport America Cup zajęła 3. miejsce w kategorii rakiet hybrydowych o pułapie lotu 10 000 stóp. Zebrana publiczność będzie mogła także poznać zespół eksperymentów balonowych i rakietowych, którego rozwiązania techniczne wykorzystywane są m.in. do badania wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe czy wpływu warunków kosmicznych na pszczoły miodne.     

Jak informują organizatorzy, spotkanie z Kalmanem i jego twórcami jest otwarte i bezpłatne. Do udziału w nim zaproszeni są studenci, mieszkańcy Krakowa, sympatycy nauki i miłośnicy technologii kosmicznych. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00 w Klubie Studiu (ul. Budryka 4). Na nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza dostępnego na stronie Facebook.

Czytaj też

Źródło: AGH Space Systems

Reklama

Komentarze

    Reklama