Reklama

Sektor krajowy

Technologia AI poleci na stację kosmiczną w ramach polskiej misji

Autor. KP Labs

Polska firma KP Labs zakończyła proces integracji jednostki przetwarzania danych LeopardISS. System ten został zaprojektowany do walidacji algorytmów AI w unikalnych warunkach kosmicznych. Aktualnie LeopardISS znajduje się w ALTEC w Turynie, oczekując na start w ramach misji IGNIS w drugim kwartale 2025 roku.

Projekt LeopardISS, został na wiosnę tego roku, wybrany do finansowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polskiej misji na ISS o nazwie IGNIS. Opracowana przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jednostka, umożliwi naukowcom, przedsiębiorcom i studentom testowanie oraz doskonalenie algorytmów AI, a także uczenia maszynowego w rzeczywistych warunkach kosmicznych.

Pozwoli to na osiągnięcie przez nich tzw. flight heritage. LeopardISS jest także znacznym krokiem naprzód w rozwoju technologii edge computing i kosmicznych centrów danych, które mają odgrywać wiodącą rolę w przyszłej eksploracji kosmosu.

Reklama

Ważnym elementem Polskiej misji na ISS, będzie lot astronauty projektowego ESA Sławosza Uznańskiego na wiosnę 2025 roku. Podczas swojego pobytu w kosmosie astronauta będzie zaangażowany w różnorodne aktywności w ramach swojego programu naukowo-technologicznego. Jedną z tych aktywności będzie praca z LeopardISS. Obejmie ona ocenę funkcjonalności urządzenia i wsparcie jego działania, a także realizację innych eksperymentów i korzystanie z zaawansowanych technologii opracowanych przez polskich inżynierów.  

Po dotarciu na ISS, LeopardISS zostanie umieszczony w ICE Cubes Facility na pokładzie europejskiego modułu Columbus. Platforma ta zapewni jednostce zasilanie, przetwarzanie danych oraz łączność z Ziemią, co umożliwi zespołowi KP Labs monitorowanie i interakcję z urządzeniem w czasie rzeczywistym.

„LeopardISS udowadnia, że jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom w sektorze kosmicznym. Zakończenie testów i potwierdzenie kompatybilności z infrastrukturą ISS to kamień milowy w naszych przygotowaniach do misji IGNIS. Udostępnienie możliwości walidacji algorytmów AI w warunkach kosmicznych otwiera nowe możliwości dla jednostek badawczych, akademickich i komercyjnych. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte podczas tej misji przyczyni się do rozwoju projektów naszych partnerów i otworzy nowe szanse na arenie międzynarodowej” - opisał Michał Zachara, wiceprezes KP Labs.

Reklama

LeopardISS wspiera również badania realizowane przez Politechnikę Poznańską, która opracowuje narzędzia do mapowania obrazów 3D na potrzeby misji łazików planetarnych. W kolejnych etapach projektu wybrane instytucje naukowe i przedsiębiorstwa będą miały możliwość wdrożenia własnych algorytmów na jednostce zrealizowanej przez gliwicką spółkę.

„Każdy etap projektu został precyzyjnie zaplanowany, aby spełnić rygorystyczne wymagania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To zapewnia nie tylko niezawodną pracę urządzenia, ale także pełne bezpieczeństwo astronauty, który będzie obsługiwał system na pokładzie stacji, przy jednoczesnym uwzględnieniu kluczowych aspektów, takich jak cyberbezpieczeństwo. Opracowanie jednostki przetwarzania danych Leopard zostało przeprowadzone w naszej siedzibie w Gliwicach” - zaznaczył Michał Gumiela, Kierownik Inżynierii Systemowej w KP Labs.

„Jej integracja miała miejsce w kontrolowanych warunkach w naszym pomieszczeniu typu cleanroom, a kampania testowa wykorzystywała zasoby, takie jak nasza komora termiczna. Pozwoliło nam to w pełni wykorzystać naszą infrastrukturę, umożliwiając projektowanie, budowę i kompleksowe testowanie zaawansowanych technologii kosmicznych. Z niecierpliwością czekamy na moment, gdy połączymy się z LeopardISS na ISS, aby uruchomić pierwsze algorytmy” - dodał Michał Gumiela.

Reklama

Technologia autonomicznego przetwarzania danych KP Labs jest już testowana od ponad roku na orbicie na polskim satelicie Intuition-1. Jednostka Leopard DPU przetwarza obrazy hiperspektralne na pokładzie satelity i przesyła szczegółowe dane na Ziemię. Takie podejście do obserwacji Ziemi przyspiesza czas reakcji na wykryte zjawiska oraz przyspiesza analizy i obniża koszty przesyłania oraz przetwarzania danych.

Źródło: Space Agency/KP Labs

Reklama

Komentarze

    Reklama