Reklama

Sektor krajowy

Toruńskie spotkanie z udziałem POLSA. Szkolenia dla firm i udział w projektach kosmicznych

Podpisanie porozumienia między POLSA a Fundacją Przedsiębiorczy Toruń - na zdjęciu od prawej: prezes POLSA Grzegorz Wrochna oraz prezes FPT, Paweł Żywiecki.
Podpisanie porozumienia między POLSA a Fundacją Przedsiębiorczy Toruń - na zdjęciu od prawej: prezes POLSA Grzegorz Wrochna oraz prezes FPT, Paweł Żywiecki.
Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Działania na rzecz rozwoju startupów i firm technologicznych oraz uczestnictwo w budowie i rozwoju sektora kosmicznego w Toruniu i w regionie – to główne założenia podpisanego 8 grudnia br. porozumienia pomiędzy Polską Agencją Kosmiczna a Fundacją Przedsiębiorczy Toruń. Do spotkania doszło 8 grudnia br. podczas wydarzenia w Toruńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Umowę ze strony Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) podpisał prezes Grzegorz Wrochna - z kolei Fundację reprezentował prezes zarządu fundacji, Paweł Żywiecki. "Chcemy w Toruniu szkolić firmy działające w sektorze kosmicznym, aby zwiększyć ich szanse w przetargach [Europejskiej Agencji Kosmicznej]" - wskazał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna, przy okazji uroczystego podpisania porozumienia. "Będziemy oferować konsultacje online i offline oraz angażować w różne wydarzenia organizowane przez POLSA. Ich celem jest m.in. łączenie różnych sektorów, aby generować pomysły na nowe projekty" – zadeklarował prezes POLSA podczas podpisania.

Podczas spotkania w województwie kujawsko-pomorskim rozmawiano także o znaczeniu edukacji kosmicznej. "Chcemy inspirować młodzież i rozbudzać pasje do odkryć naukowych i rozwoju nauki i technologii" – powiedział w tym temacie prezes Wrochna.

Czytaj też

Przy tej samej okazji doszło do spotkania inaugurującego projekt realizowany z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach konsorcjum tworzonego przez dziewięć podmiotów z Polski, Niemiec, Grecji, Węgier, Czech oraz Rumunii. Projekt o nazwie EON (European Optical Network) dotyczy zademonstrowania, przetestowania i walidacji technologii z obszaru europejskiego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (ang. Space Situational Awareness, SSA), w szczególności wykrywania i śledzenia obiektów kosmicznych, poprzez rozwój naziemnej sieci optycznej. Za jego realizację w Polsce odpowiadają firmy Sybilla Technologies oraz Cilium Engineering.

"Projekt EON jest szansą dla rozbudowy istniejących i tworzenia nowych firm branży kosmicznej w Toruniu i regionie" - powiedział Paweł Żywiecki, Prezesa Zarządu Fundacji Przedsiębiorczy Toruń. "Jest także ważnym kamieniem milowym w staraniach o stworzenie regionalnej specjalizacji w zakresie obserwacji przestrzeni kosmicznej" - podkreślił dalej. Fundacja Przedsiębiorczy Toruń to podmiot integrujący lokalne inicjatywy, projekty i ekosystem wspierania startupów oraz firm technologicznych działających w Toruniu i regionie.

Czytaj też

Źródło: POLSA

Reklama

Komentarze

    Reklama