Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Śmigłowce Airbus H135 dla NASA

Fot. Airbus [airbus.com]
Fot. Airbus [airbus.com]

Amerykańska agencja kosmiczna NASA złożyła zamówienie na trzy lekkie śmigłowce dwusilnikowe Airbus Helicopters H135. Maszyny będą operować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie i posłużą do zapewnienia bezpieczeństwa podczas startów rakiet kosmicznych, do ratownictwa medycznego i transportu personelu.

Decyzja dotycząca pozyskania trzech maszyn, produkowanych przez amerykańską filię koncernu Airbus Helicopters została ogłoszona podczas targów Heli Expo 2020 w Anaheim w Kalifornii. Dwie maszyny mają zostać dostarczone późnym latem 2020 roku, a trzecia na początku 2021 roku.

„NASA wybrała H135, gdyż Airbus spełnił wszystkie wymagania odnoszące się do zadań, jakie śmigłowce wykonują dla agencji, w tym przewozu specjalistów i służb porządkowych, gaszenia pożarów, szkolenia strzeleckiego i lotów nad dużymi akwenami" - podkreślił Dave Ramsey, szef operacji lotniczych NASA w Kennedy Space Centre na przylądku Canaveral. "Konstrukcja H135 została zmodernizowana - maszyny sprawdzą się w specyficznym środowisku Florydy, służąc do ochrony zasobów NASA i personelu przez wiele lat” - podkreślił.

H135 jest lekkim śmigłowcem dwusilnikowym, wykorzystywanym przez wiele służb mundurowych i sił zbrojnych na świcie, jak również popularną maszyną HEMS. W tej roli służy m. in. w Polsce, jako podstawowa maszyna Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Atutem maszyny jest - zaprojektowany przez pilotów specjalnie z myślą o śmigłowcach i opracowany w Airbusie - pakiet awioniki Helionix. Przy masie 2,9 tony H135 może zabrać pilota i do 7 pasażerów, osiąga prędkość przelotową 254 km/h oraz zasięg 635 km. Napęd stanowią dwa sterowane cyfrowo silniki Turbomeca Arrius 2B2 o mocy 660 KM każdy, przekazujące moc na czterołopłatowy wirnik nośny i otunelowany fenestron (śmigło ogonowe).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!