Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Sojusz kosmiczny w Polsce. Śląska kooperacja z Thalesem

Od lewej: prezes SCNTPL Bartłomiej Płonka i CEO Thales Alenia Space Jean-Loic Galle. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Od lewej: prezes SCNTPL Bartłomiej Płonka i CEO Thales Alenia Space Jean-Loic Galle. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych. Thales Alenia Space, światowy lider technologii kosmicznych, podpisał właśnie umowę partnerską ze Śląskim Centrum Naukowo Technologicznym Przemysłu Lotniczego.

Umowa jest zwieńczeniem kilkuletniej współpracy pomiędzy Thales Alenia Space (TAS) a Śląskim Centrum Naukowo Technologicznym Przemysłu Lotniczego (SCNTPL). Pierwsze spotkania odbyły się w Polsce w 2015 roku. SCNTPL i TAS będą rozwijać wspólne inicjatywy mające na celu badania, rozwój i produkcję konstrukcji satelitarnych. Ponadto nadal będzie realizowany transfer technologii kompozytowych do Śląskiego Centrum. Na podstawie tej umowy firma Thales Alenia Space złożyła pierwsze zamówienie w SCNTPL na panele strukturalne dla platformy satelitarnej Spacebus NEO.

W kwestii zaspokojenia potrzeb rynku krajowego i międzynarodowego inicjatywa, która się dzisiaj zmaterializowała, jest znaczącym krokiem do pojawienia się w Polsce nowej kompetencji w zakresie budowy statków kosmicznych. Zapewniamy rozwiązanie dla przyspieszenia [rozwoju] polskiego sektora kosmicznego. Właśnie złożyliśmy zamówienie w SCNTPL, które staje się częścią naszego łańcucha dostaw dla nowych komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych Telecom Spacebus NEO.

Jean-Loic Galle, dyrektor generalny Thales Alenia Space

- Ta umowa odzwierciedla zaangażowanie Thales Alenia Space w Polsce. Chcemy być ważnym partnerem dla polskiego przemysłu kosmicznego poprzez wykorzystanie ogromnego ludzkiego potencjału i rozwijanie inicjatyw partnerskich. Chcemy wychodzić naprzeciw nie tylko programom rządowym ale i potrzebom rynku komercyjnego - powiedział Jean-Loic Galle, dyrektor generalny Thales Alenia Space. – Dzięki naszemu partnerstwu SCNTPL umocni pozycję ważnego ośrodka badawczo-rozwojowego na arenie międzynarodowej. Nasze porozumienie potwierdza rolę SCNTPL w budowaniu zaawansowanych struktur satelitarnych w celu zaspokojenia potrzeb zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym – dodaje Galle.

Sektor w którym działamy to materiały kompozytowe. Nasze trzy główne filary działalności - motoryzacja, lotnictwo i sektor kosmiczny, są bardzo wymagające. (...) Dzisiejsze spotkanie jest przykładem, że transfer technologii ze spółki Thales Alenia Space do Śląskiego Centrum Naukowo Technologicznego Przemysłu Lotniczego ma wymiar praktyczny, ponieważ podpisujemy dzisiaj umowę ramową o współpracy a zarazem też pierwszy kontrakt na produkcję rzeczywistych paneli satelitarnych, które na satelitach znajdą się w kosmosie.

Bartłomiej Płonka, prezes zarządu SCNTPL

Bartłomiej Płonka, prezes Śląskiego Centrum, podkreśla że umowa jest nie tylko zwieńczeniem dotychczasowej współpracy, ale też otwiera nowe możliwości na arenie europejskiej - Podpisana dziś umowa świadczy, iż nasze wysiłki na rzecz rozwoju procesów i infrastruktury technologicznej zostały docenione. Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy wybrani przez Thales Alenia Space na partnera. Będziemy dalej pracować nad zwiększeniem konkurencyjności rozwiązań satelitarnych. Ponadto umowa pozwala także na wspieranie Polski w kluczowych programach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w zakresie struktur statków kosmicznych – mówi Bartłomiej Płonka.

Reklama

Komentarze

    Reklama