Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

SpaceX łączy siły z Google Cloud. Partnerskie centra danych węzłami sieci Starlink

Fot. SpaceX/Starlink [starlink.com]
Fot. SpaceX/Starlink [starlink.com]

Google Cloud i SpaceX ogłosiły nawiązanie partnerstwa na rzecz wspólnego świadczenia usług transferu danych, użytkowania technologii chmurowych i ich aplikacji z wykorzystaniem połączonych potencjałów infrastruktury Google Cloud oraz sieci Starlink. Współpraca ma zagwarantować ciągłość i bezpieczeństwo udostępniania szerokopasmowego Internetu satelitarnego na całym świecie.

W ramach partnerstwa SpaceX będzie umieszczać stacje naziemne Starlink na terenie ośrodków zarządzania danymi w posiadaniu koncernu Google. „Pozwoli to bezpiecznie, niezawodnie i z niskim opóźnieniem przesyłać dane z umieszczonych dotychczas na orbicie ponad 1500 satelitów Starlink” – deklarują przedstawiciele partnerów. Prywatna sieć Google Cloud o dużej przepustowości ma obsługiwać dostarczanie globalnej usługi satelitarnego Internetu Starlink, zapewniając firmom i konsumentom także połączenie z chmurą danych. „Dzięki temu klienci korporacyjni będą mogli też udostępniać krytyczne aplikacje biznesowe w praktycznie każdym miejscu na świecie” – podano w okolicznościowym komunikacie. 

Organizacje działające w rozsianych lokalizacjach, takie jak np. agencje państwowe czy międzynarodowo zaangażowane firmy, a także te działające w oddalonych miejscach lub na obszarach wiejskich niejednokrotnie mają utrudniony dostęp do aplikacji działających w chmurze albo usług takich jak analityka danych, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. Konstelacja satelitów Starlink, znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej, ma zapewnić ciągły i sprawny dostęp do takich usług dla zespołów rozproszonych w różnych państwach i na różnych kontynentach.

„Połączenie szybkiego, szerokopasmowego łącza Starlink o niskim opóźnieniu z infrastrukturą i możliwościami Google zapewnia globalnym firmom bezpieczne i szybkie połączenie z siecią, jakiego oczekują nowoczesne organizacje” – skomentowała nawiązanie współpracy dyrektor operacyjna SpaceX, Gwynne Shotwell. „Aplikacje i usługi działające w chmurze mogą mieć transformacyjny wpływ na organizacje, niezależnie od tego czy działają w środowiskach z wydajnym dostępem do infrastruktury sieciowej czy zdalnych” - powiedział z kolei Urs Hölzle, starszy wiceprezes ds. infrastruktury w Google Cloud. „Cieszymy się, że możemy współpracować ze SpaceX, aby zapewnić rozproszonym organizacjom bezproblemowy, bezpieczny i szybki dostęp do krytycznych aplikacji i usług, których potrzebują dla sprawnego działania swoich zespołów” - podkreślił. 

Przewidywany termin udostępnienia nowych zdolności płynących z porozumienia Google Cloud i Starlink (do klientów korporacyjnych) to druga połowa 2021 roku. Do tego czasu SpaceX umieści stacje naziemne usługi Starlink na terenie centrów danych Google, co ma zapewnić sprawny i bezpieczny dostęp do chmury danych i Internetu z wykorzystaniem infrastruktury Google Cloud.

Google Cloud ma w zamyśle zwiększanie zdolności do prowadzenia cyfrowej transformacji biznesu z wykorzystaniem zaawansowanej infrastruktury i platformy rozwiązań chmurowych, które wykorzystują najnowszą technologię Google. Usługa chmurowa koncernu znajduje odbiorców w ponad 200 państwach na całym świecie.


image
Z oferty Sklepu defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!