Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Wiceprezes Magryś, EXATEL: liczymy na efekt "śniegowej kuli" w sektorze kosmicznym [Space24 TV]

Fot. Space24
Fot. Space24

Państwowa spółka EXATEL zaangażowana jest w rozmowy z przedstawicielami polskiego przemysłu kosmicznego, przejawiając zainteresowanie doprowadzeniem do konsolidacji dynamicznie rosnącego potencjału inżynieryjno-biznesowego w tym obszarze działalności rynkowej. Podczas XXX. Forum Ekonomicznego w Karpaczu redakcja serwisu Space24.pl skorzystała z okazji do rozmowy z wiceprezesem firmy EXATEL - na temat jej zamiarów rozwojowych w sektorze kosmicznym, dostrzegania możliwości wspólnej ekspansji na lokalnym rynku oraz zapotrzebowania całej branży na kompetencje inżynieryjne. Wątki poruszano w bezpośrednim odniesieniu do toczącego się tego samego dnia panelu dyskusyjnego pt. „Perspektywy rozwoju przemysłu kosmicznego w Europie”.

Wiceprezes spółki EXATEL, Rafał Magryś podkreślił w wypowiedzi dla serwisu Space24, że jego firma rozpoczęła na przestrzeni ostatniego roku rozmowy z licznymi przedstawicielami polskiego przemysłu kosmicznego, zwracając przy tym uwagę na potrzebę konsolidacji rynku. "Uważamy, że połączenie, wspólna inicjatywa [...] i realizacja projektów może nam przynieść tylko same pozytywne rzeczy" - podkreślił. Wskazał przy tym, że jest to działanie niejako wynikające z oczekiwanej roli spółek skarbu państwa, którą jest "inkubowanie pewnych rozwiązań i wspieranie" rozwoju całego przemysłu.

Udało się nam zgromadzić przy jednym stole firmy reprezentujące ponad 85 proc. przemysłu kosmicznego w Polsce i zacząć rozmawiać o wspólnych inicjatywach. [...] Taka firma jak EXATEL - ze swoim potencjałem, chociażby siecią sprzedażową, potencjałem R&D [badawczo-rozwojowym], obszarem finansowym czy kontaktów międzynarodowych może zasadniczo pomóc ich misji; przejściu z obszaru realizowania tylko działań badawczo-rozwojowych, kwestii grantowych [na rzecz] komercjalizacji.

Rafał Magryś, Wiceprezes spółki EXATEL

Jak wskazał dalej w trakcie rozmowy, krokiem w stronę tej konsolidacji i podnoszenia zdolności polskiego sektora jest m.in. zamysł stworzenia klastra kosmicznego, pozwalającego "stworzyć ten potencjał, tę kulę śniegową", która mogłaby rozwijać się w relacji do przeprowadzonej niedawno przez firmę budowy teleportu i pozwolić realizować ambicje satelitarne całego przemysłu. "EXATEL ma plan komercjalizacji, takiej komercjalizacji sensu stricte - nie komercjalizacji przez wykorzystanie fragmentu z jednego projektu w innym projekcie, tylko faktycznie spieniężenia tego, co się uda w ramach pozyskanych technologii" - zadeklarował wiceprezes Magryś.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!