PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Wspólne stoisko PAK i ZPSK podczas kieleckich targów MSPO
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z największych imprez targowych organizowanych corocznie od 1993 r. w Kielcach. W tym roku MSPO będzie się odbywało od4 do 7 września, natomiast od 8 do 9 września będą mu towarzyszyć Dni Otwarte, podczas których będzie można obejrzeć wystawę Sił Zbrojnych RP. Tegoroczne targi będą się odbywały pod znakiem 100-lecia Niepodległego Państwa Polskiego.
Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego wraz z Polską Agencją Kosmiczną przygotowują wspólne stoisko polskiego sektora kosmicznego, co pozwoli na bliższe poznanie możliwości oraz kompetencji podmiotów tworzących technologie kosmiczne. Prócz przedstawicieli ZPSK oraz PAK stoisko będą tworzyć:
- Astri Polska Sp. z o.o. – firma specjalizująca się w projektach z dziedziny elektroniki, optoelektroniki, GNSS, obserwacji satelitarnych, telekomunikacji i robotyki. Spółka oferuje zintegrowane aplikacje satelitarne łączące technologie lokalizacyjne, obserwacyjne
i telekomunikacyjne. - Blue Dot Solutions sp. z o.o. – oferuje usługi związane z ekspertyzą technologiczną
i definiowaniem produktów wykorzystujących dane satelitarne oraz w obsłudze informacyjnej związanej z sektorem kosmicznym. Spółka prowadzi także prace nad dedykowanymi aplikacjami z zakresu poprawy jakości życia, efektywności działania służb w terenie oraz funkcjonowania gospodarki wodnej. - Creotech Instruments S.A. – posiada kompetencje m.in. w opracowywaniu i produkcji elektroniki dla zastosowań kosmicznych, podsystemów satelitarnych i naziemnych, a także integrację mikrosateltiów (platform i instrumentów). Firma uzyskała kwalifikację ESA do produkcji elektroniki dla zastosowań kosmicznych.
- GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. – kompetencje firmy to m.in. projektowanie
i integracja segmentu naziemnego, systemy przetwarzania danych satelitarnych, systemy naprowadzania, nawigacji i sterowania (GNC) czy aplikacje oparte na globalnym systemie nawigacji satelitarnej (GNSS). - Iceye Polska Sp. z o.o. – posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie mikrosatelitów wyposażonych w SAR. Firma tworzy konstelację mikrosatelitów i oferuje możliwości wykonania radarowych obrazów satelitarnych każdego miejsca na Ziemi, dostępnych
w krótkim czasie. Jest to usługa skierowana do klientów z sektora morskiego, wydobywczego, jak i bezpieczeństwa oraz wywiadu. - InPhoTech Sp. z o.o. – zajmuje się badaniami naukowymi, rozwojem fotoniki oraz opracowywaniem innowacyjnych urządzeń i komponentów światłowodowych. Technologie fotoniczne są opracowywane przez InPhoTech do zastosowań telekomunikacyjnych, metrologicznych, analizy jakości, medycznych, górniczych, kosmicznych, transportu, a także bezpieczeństwa.
- Jakusz SpaceTech Sp. z o.o. – specjalizuje się przede wszystkim w produkcji 98% Nadtlenku Wodoru (HTP) MIL-16005PRF, HTPB, MGSE, inżynierii procesowej, technologii chemicznej oraz rozwija wraz z partnerami np. napędy rakietowe, materiały pędne, ogniwa paliwowe czy drony podwodne.
- Komes Sp. z o.o. – realizuje głównie badania symulacyjne (CAE) na poziomie eksperckim. Dodatkowo przeprowadza także pomiary oraz diagnostykę prototypowych, jak i już użytkowanych konstrukcji. Przygotowuje ekspertyzy dotyczące zagadnień z zakresu teorii konstrukcji, dynamiki, mechaniki współdziałania pojazdów i urządzeń, rozwiązań niekonwencjonalnych.
- PnP Systems Sp. z o.o. – koncentruje się na projektach badawczo-rozwojowo, oferując rozwiązania bazujące na wykorzystaniu systemów telekomunikacyjnych, GNSS oraz GIS, systemów radiokomunikacyjnych, spektrometrów, teledetekcji oraz analiz geoprzestrzennych.
- SATIM Monitoring Satelitarny Sp. z o.o. – ma kompetencje do przeprowadzania zaawansowanych analiz wykorzystując zobrazowania satelitarne oraz lotnicze (zarówno radarowe, jak i optyczne), jak np. monitoring zagrożeń naturalnych czy stabilności budynków
i infrastruktury. Firma także pośredniczy w zakupie danych satelitarnych i lotniczych. - Scanway sp. z o.o. – podstawowy obszar działalności firmy to usługi R&D oraz projektowanie, budowa i implementacja systemów wizyjnych oraz laserowych, a także algorytmy przetwarzania obrazu.
- Semicon Sp. z o.o. – specjalizuje się w konstrukcjach optoelektronicznych. Dostarcza np. specjalistyczne materiały chemiczne oraz produkty inżynierii materiałowej dla elektroniki, mikroelektroniki i szeroko pojętej grupy aplikacji „hightech”,
- SpaceForest Sp. z o.o. – posiada kompetencje w technice mikrofalowej, sztucznej inteligencji, elektronice oraz w technologiach rakietowych. Obecnie jest zaangażowana
w projekt stworzenia sterowalnej i odzyskiwalnej rakiety suborbitalnej z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych, - Sybilla Technologies Sp. z o.o. – skupia swoje działania na dostarczaniu wysokiej jakości rozwiązań dla zrobotyzowanych teleskopów oraz sieci zrobotyzowanych teleskopów,
- Syderal Polska Sp. z o.o. – dostarcza rozwiązania z zakresu elektroniki
i oprogramowania dla przemysłu kosmicznego. Jej produktami są np. kontrolery mechanizmów oraz modułów pamięci czy elektronika do systemów RF, - WiRan Sp. z o.o. – zajmuję się produkcją m.in. satelitarnych i naziemnych modułów łączności radiowej, systemów pomiarowych i komponentów RF, dedykowanych urządzeń elektronicznych o wysokiej niezawodności. Firma przeprowadza także symulacje elektromagnetyczne.
Na targach będą obecne również inne podmioty związane z sektorem.
Dla gości odwiedzających stoisko podczas dni otwartych MSPO, 8-9 września 2018 r., PAK przygotowuje szereg atrakcji, m.in.: prezentacje wyświetlane w Mini-Cave VR, przygotowane we współpracy z Politechniką Gdańską i instalację typu CAVE (ang. Cave Automatic Virtual Environment) pod nazwą Mobilne Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, prezentację makiety bazy marsjańskiej Lunares i działania drukarki 3D oraz galerię fotografii ciał niebieskich wykonanych dzięki pracy kosmicznego teleskopu Hubble’a i teleskopów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedne z największych targów militarnych na świecie. W zeszłorocznej, 25. edycji MSPO wzięła udział rekordowa liczba 618 firm z 28 krajów. Imprezę odwiedziło ponad 35 tysięcy zwiedzających. Tegoroczna edycja tarów MSPO Kielce 2018 odbywa się pod znakiem 100-lecia Niepodległego Państwa Polskiego.
Polska Agencja Kosmiczna organizuje stoisko krajowego przemysłu kosmicznego podczas tej prestiżowej imprezy już po raz trzeci. Agencja zachęca krajowe podmioty tego sektora do przekazywania swoich materiałów informacyjnych i promocyjnych, które będą rozdawane gościom odwiedzającym stoisko.
Podmioty zainteresowane dystrybucją swoich materiałów na stoisku polskiego sektora kosmicznego podczas MSPO w Kielcach proszone są o przesłanie ich pocztą do 31 sierpnia 2018 r. na adres:
Polska Agencja Kosmiczna
ul. Powsińska 69/71
02-903 Warszawa
z dopiskiem „MSPO 2018”.
Źródło: ZPSK, PAK