Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Współpraca Blue Origin z niemieckim OHB. Na rzecz misji księżycowej

Artystyczna wizja lądownika Blue Moon na Księżycu. Ilustracja: Blue Origin
Artystyczna wizja lądownika Blue Moon na Księżycu. Ilustracja: Blue Origin

Drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego firmy Blue Origin i OHB Group zawarły wstępne porozumienie o współpracy. Kooperacja ma dotyczyć ładunków użytecznych, przenoszonych w przyszłości przez rakietę New Glenn od Blue Origin. Przede wszystkim przedsiębiorstwa chcą wspólnie doprowadzić do ziszczenia się wizji misji eksploracyjnej na powierzchni Księżyca.

List intencyjny dotyczący transatlantyckiej wsrpółpracy został podpisany przez przedstawicieli firm 2 października 2018 r. w Bremie, podczas International Astronautical Congress 2018 (IAC 2018). Stronę amerykańską reprezentował Bob Smith, prezes Blue Origin. Ze strony niemieckiego przedsiębiorstwa wystąpili dr Lutz Bertling i Kurt Melching, członkowie zarządu. W ceremonii uczestniczył też Hans J. Steininger, CEO MT Aerospace, który to podmiot również będzie się angażował we wspólne amerykańsko-niemieckie działania.

Przyszła współpraca wspomnianych firm ma znaleźć swój wyraz przede wszystkim w przygotowaniu planowanej przez Blue Origin misji nazwanej Blue Moon. W ramach tego zadania przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa chce posadzić na Srebrnym Globie lądownik zdolny dostarczyć tam kilka ton wyposażenia. Podstawowym celem misji Blue Moon ma być poszukiwanie na powierzchni Księżyca przydatnych zasobów, w tym przede wszystkim wody, która może stanowić źródło paliwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!