PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Zapowiedź trzeciej odsłony Forum Sektora Kosmicznego
W terminie 29-30 czerwca br. (wtorek-środa) powraca cyklicznie organizowane Forum Sektora Kosmicznego - konferencja angażująca główne podmioty z polskiej branży kosmicznej. Tematem rozważań będą kierunki oraz szanse rozwoju polskiego przemysłu i usług związanych z segmentem kosmicznym. Trzecia edycja wydarzenia (organizowanego przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego - ZPSK) będzie prowadzona w formule online.
Tegoroczne Forum to wydarzenie długo wyczekiwane przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, konferencja (która miała pierwotnie odbyć się rok temu) została przeniesiona na 2021 rok. „Po dłuższej przerwie chcemy wrócić do dyskusji nad strategicznymi aspektami rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Przyszedł czas na przedstawienie nowych możliwości rozwoju branży, programów i projektów, dyskusję nad nowymi wyzwaniami stojącymi przed polskim przemysłem kosmicznym” – zadeklarował Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, podmiotu odpowiedzialnego za organizację wydarzenia.
Tematy dyskusji: Polska w ESA, programy UE i Krajowy Program Kosmiczny
Jak wskazano, najważniejszymi punktami w harmonogramie pierwszego dnia konferencji będą panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, z udziałem przedstawicieli administracji publicznej oraz gości z Europejskiej Agencji Kosmicznej, ma być poświęcony możliwościom biznesowym, jakie wiążą się z realizacją naukowych misji kosmicznych. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć także na pytanie, w jaki sposób zwiększyć uczestnictwo polskich podmiotów w programach obowiązkowych ESA.
W trakcie drugiego panelu uwaga zwrócona będzie na tematykę nowych możliwości, które niosą programy kosmiczne realizowane przez Unię Europejską. Europa zainwestowała znaczące środki w rozwój programów kosmicznych, z których najważniejszymi są globalny system nawigacji satelitarnej Galileo oraz największa na świecie cywilna konstelacja satelitów do obserwacji Ziemi (program Copernicus). Wokół tych systemów powstała także szeroka infrastruktura firm i stworzonych aplikacji korzystających z dostarczanych przez Galileo i Copernicus danych.
W lutym tego roku oficjalnie zainaugurowano program Horyzont Europa na lata 2021-27, z którego europejskie firmy będą mogły uzyskać środki na badania naukowe i innowacyjność. Rusza także Europejski Fundusz Obronny - jego celem jest koordynacja i wsparcie dla inwestycji Państw Członkowskich w takie obszary jak m.in. autonomiczny dostęp do przestrzeni kosmicznej czy stała obserwacja Ziemi. W panelu poruszającym także te wątki wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Ostatni blok tematyczny skupi się na długo wyczekiwanym przez przedstawicieli sektora Krajowym Programie Kosmicznym, będącym dokumentem wykonawczym Polskiej Strategii Kosmicznej. Celem opracowania i wdrożenia Krajowego Programu Kosmicznego ma być między innymi zbudowanie systemu optymalnych narzędzi wsparcia finansowego, doradczego i edukacyjnego dla sektora kosmicznego oraz instytucji realizujących oraz wspierających polską politykę kosmiczną. Założenia i oczekiwania wobec nowego Programu zostaną przedstawione i omówione przez przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz przemysłu.
Spotkania B2B i rozstrzygnięcie konkursu o staż
Ważną część Forum mają stanowić rozmowy B2B (nawiązywanie relacji pomiędzy przedstawicielami rynku). Reprezentanci przemysłu będą mieli możliwość odbywania wirtualnych rozmów m.in. z przedstawicielami polskiej delegacji rządowej do ESA oraz oficerami ESA czy EUSPA.
Podczas Forum odbędzie się również ogłoszenie laureatów konkursu stażowego „Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego”. Konkurs organizowany jest przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., która co roku dofinansowuje do 15 miejsc stażowych w podmiotach sektora kosmicznego. Program skierowany jest do młodych absolwentów i studentów rozpoczynających karierę w przemyśle kosmicznym.
Uczestnictwo w Forum jest bezpłatne, jednak należy wcześniej zarejestrować swój udział na stronie internetowej.
Współorganizatorami wydarzenia są Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.