Reklama

SATELITY

PSW2017: Cubesat do obserwacji Ziemi

Jeden z teleskopów Officina Stellare, fot. http://www.officinastellare.com
Jeden z teleskopów Officina Stellare, fot. http://www.officinastellare.com

Postępująca miniaturyzacja sprzętu kosmicznego sprawia, że zadania zarezerwowane dotąd dla dużych pojazdów mogą obecnie wykonywać coraz mniejsze satelity. Jedną z firm, która zauważa ten trend jest włoskie przedsiębiorstwo Officina Stellare. Podczas tegorocznego Paris Space Week zaprezentowano koncepcje niewielkiego CubeSata zdolnego dostarczać zobrazowania o rozdzielczości 5 metrów.

Officina Stellare to uznane włoskie przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w produkcji teleskopów i astrografów. Trafiły one m.in. na pokład zamontowanego na pokładzie Boeinga 747 Stratosferycznego Obserwatorium Astronomii Podczerwonej SOFIA, które rozwijane jest wspólnie przez NASA i niemiecką agencję kosmiczną DLR, a także wspierają jeden z kluczowych projektów europejskich w dziedzinie bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej Space Situational Awarness (SSA).

Dostrzegając postępującą miniaturyzację sprzętu satelitarnego, a także bazując na doświadczeniach przy produkcji teleskopów Officina Stellare przedstawiła koncepcję nanosatelity przeznaczonego do obserwacji Ziemi SOAVE 1. Projekt zakłada zbudowanie trzyjednostkowego (3U) CubeSata o wymiarach 30 x 10 x 10 cm na którym zostanie zamontowany teleskop F/20 wraz z kamerą rejestrującą obraz w rozdzielczości 12 MPix. Zastosowane rozwiązania techniczne mają umożliwić rejestrację obrazu o rozdzielczości 5 metrów na piksel.

Obecnie program SOAVE 1 jest rozwijany wspólnie z Uniwersytetem w Padwie z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej oraz samorządowych należących do regionu Wenecja Euganejska. Włoski CubeSat ma być gotowy do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną już w 2018 roku jeśli tylko znajdzie się klient zainteresowany tym rozwiązaniem.

Projekt rozwijany przez Officina Stellare wpisuje się w zauważoną także w Polsce tendencję miniaturyzacji pojazdów kosmicznych. Koncepcja wykorzystanie nano i mikrosatelitów do obserwacji Ziemi może zapewnić krótszy czas rewizyty, dzięki możliwości wysłania wielu pojazdów zamiast jednego dużego przy tym samym budżecie. Odstęp pomiędzy poszczególnymi obrazami może mieć przy tym kluczowe znaczenie zarówno dla wielu zadań realizowanych na potrzeby bezpieczeństwa oraz obronności, jak i do monitoringu środowiska prowadzonego dla użytkowników cywilnych.

Czytaj też: Mikrosatelity – szansa dla polskiego przemysłu kosmicznego?

 

Reklama
Reklama

Komentarze