Rakieta Atlas V wyniosła następnego amerykańskiego satelitę meteorologicznego [WIDEO]

2 marca 2018, 13:03
goes
Ilustracja: NOAA

Wystrzelony satelita GOES-S to drugie z najnowszej generacji urządzeń tego typu, jakie znalazło się w przestrzeni kosmicznej. Obserwować będzie nie tylko pogodę na Ziemi, ale także pogodę kosmiczną. Gotowy do działania będzie za około 7 miesięcy.

Rakieta nośna Atlas V wystartowała ze stanowiska nr 41 bazy Sił Powietrznych USA na Przylądku Canaveral dnia 1 marca br. o godzinie 23:02 CET. Pojazd wzniósł się w konfiguracji 541, z mierzącą 5 m owiewką, osłaniającą ładunek użyteczny, oraz czterema bocznymi rakietami pomocniczymi na stały materiał pędny. Rakiety te, podobnie jak silnik dla górnego stopnia Atlasa V, dostarczyła firma Aerojet Rocketdyne.

Transportowany rakietą satelita pogodowy GOES-S trafił na geostacjonarną orbitę transferową. Z niej w ciągu trzech najbliższych tygodni przemieści się na właściwy slot na orbicie geostacjonarnej. Stamtąd będzie obserwował m. in. zachodnie wybrzeże USA, Alaskę i Hawaje. Zanim to wyprodukowane przez firmę Lockheed Martin urządzenie wejdzie do czynnej służby, czeka je jeszcze pół roku prób i testów.

Dwa z sześciu instrumentów na pokładzie GOES-S będą obserwować pogodę na Ziemi, dwa przyglądać się Słońcu, a pozostałe dwa badać środowisko kosmiczne. Obsługą satelity będą się wspólnie zajmować NASA i NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

GOES-S to drugi z satelitów GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) najnowszej generacji. Pierwszy z nich, GOES-R, poleciał w kosmos w listopadzie 2016 r. Następne urządzenie tego systemu, GOES-T, ma zostać wystrzelone w 2020 r. Czwarta generacja satelitów GOES ma spełniać swoje zadania do 2036 r. Łączny koszt realizacji obejmującego cztery satelity programu to 10,8 mld USD.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
sad
piątek, 2 marca 2018, 22:40

nikt tego nie czyta ...ciulu

jeleń
piątek, 2 marca 2018, 17:21

\"silnik dla górnego stopnia Atlasa V, dostarczyła firma Aerojet Rocketdyne\\\" - a kto dostarczył silniki dla dolnego stopnia Atlasa V ? Znowu ruskie i putin winne.

kkkn
wtorek, 6 marca 2018, 18:57

A kto dostarczył 4 dodatkowe rakiety na paliwo stałe wytwarzające większy ciąg niż ruski silnik?

Tte
wtorek, 6 marca 2018, 12:59

Co by Amerykanie zrobili bez rosyjskich silników?Mieliby tańsze i lepsze rakiety od SpaceX niż przepłacony złom zwany Atlas V.