Reklama

Polska

Rakiety z Podlasia „polecą” do Gdyni na finał konkursu E(x)plory

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Wśród projektów, które zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału Konkursu Naukowego E(x)plory znalazł się  „Lutnia Project” realizowany głównie przez Piotra Krugleja, w skład którego wchodzą rakiety Lutnia 1 i Lutnia 2 Supersonic, sonda stratosferyczna LutniaSAT oraz komputer pokładowy „PSDatalogger”. 

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory, w czasie którego aż 9 projektów zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni. Wśród nich znalazł się także projekt „Lutnia Project” realizowany głównie przez Piotra Krugleja, w skład którego wchodzą rakiety Lutnia 1 i Lutnia 2 Supersonic, sonda stratosferyczna LutniaSAT oraz komputer pokładowy "PSDatalogger". 

W Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory w Chęcinach wzięło udział ok. 800 osób, na których czekało ponad 20 warsztatów, wykładów i pokazów naukowych. Na żywo można było zobaczyć 35 projektów naukowych przygotowanych przez młodzież w wieku 13-20 lat, uczestników regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory 2016. Aż 9 spośród tych projektów zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni, który odbędzie się 5-8 października 2016 r. podczas Gdynia E(x)plory Week.

Piotr Kruglej z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim, członek grupy Podlachia Space zaprezentował pracę naukową pt. „Badanie zjawisk panujących w niskich oraz w wysokich partiach atmosfery przy pomocy rakiet sondażowych oraz balonów stratosferycznych”. 

Na potrzeby konkursu zostały zaprezentowane 3 konstrukcje nośne, które zostały zaprojektowane i wykonane przez Piotra Krugleja, czyli naddźwiękowa rakieta Lutnia­2 (4500 metrów pułapu), poddźwiękowa rakieta Lutnia­1 oraz sonda stratosferyczna LutniaSAT, która przy pomocy balonu wzniesie się do pułapu 25­-30 km po czym wróci na Ziemię. 

Ponadto przygotowano komputer pokładowy o nazwie PSdatalogger, który jest owocem pracy wszystkich członków grupy Podlachia Space. Urządzenie zostało wyposażone w szereg czujników, których zadaniem jest badanie warunków panujących w atmosferze (stężenie CO2, ozonu, ciśnienia, temperatury, czystości powietrza itp.) Za sprawą bardzo małych wymiarów komputer można zmieścić w rakietach serii Lutnia oraz w sondzie LutniaSAT.

Przy ocenie projektu „Lutnia Project”, jury szczególnie zwróciło uwagę na estetykę zaprezentowanych przez Piotra Krugleja i Podlachia Space konstrukcji. O ile większość projektów przedstawionych podczas Festiwalu E(x)plory miała postać bardzo wczesnych prototypów, to konstrukcje wykonane w ramach „Lutnia Project” przez Piotra Krugleja były w pełni ukończone, włącznie z malowaniem kadłuba. Ponadto konstruktor zapowiedział, że zamierza do finału E(x)plory znacznie rozwinąć swój projekt, m.in. polepszeniu mają ulec głównie osiągi rakiet nośnych.

Projekt ten został zakwalifikowany do finału Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory 2016, gdzie będzie miał okazję powalczyć o stypendia naukowe w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 zł oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych konkursach zagranicznych w USA, Brazylii, Holandii i Rumunii razem z 32 innymi zwycięzcami  regionalnych etapów konkursu z całej Polski. 

„Lutnia Project” został wsparty merytorycznie i finansowo przez Polskie Towarzystwo Rakietowe oraz Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim.

Gdynia E(x)plory Week to kilkudniowe święto nauki, które Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator Programu E(x)plory, kieruje do młodych talentów, start-upów, innowacyjnych firm, naukowców, przedstawicieli mediów, władz samorządowych i centralnych oraz wszystkich pasjonatów technologii. 

W ramach Gdynia E(x)plory Week 2016 w dniach 5-8.10.2016 r., który odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, będzie można wziąć udział w Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory, w IV Kongresie E(x)plory oraz w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2016. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama