Na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim na pasie taktycznym „Mielno” odbyła się coroczna impreza Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE), której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Rakietowe. W czasie wydarzenia konstrukcja K1-X zbudowana przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Rakietowego osiągnęła pułap 12 308 metrów. Tym samym pobito rekord Polski w kategorii rakiet amatorskich.
W pierwszy dzień zawodów odbyło się pięć startów, ale nie wszystkie były udane. Uczestnicy imprezy obejrzeli eksplozję silnika dwuczłonowej rakiety Andreja Vrbca ze Słowenii jeszcze na wyrzutni. Zaś zespół z Holandii osiągnął zamierzony pułap, ale zapomniał uzbroić system odzysku i rakieta rozbiła się spadając bez spadochronu. Denis Banovic z Austrii wystrzelił rakietę na 10 tys. metrów. Udało mu się odzyskać część rakiety z elektroniką, ale zgubił sekcję z silnikiem.
W sobotę startowali także Polacy. Firma SpaceForest wystrzeliła rakietę Candle2 w ramach projektu DEWI dla Komisji Europejskiej. Więcej informacji na temat tego lotu ma zostać podana w późniejszym terminie. Kolejną, ale nieudaną próbą startu rakiety hybrydowej była rakieta SF03 członków PTR z Poznania czyli Przemka Majera i Tadeusza Begiera.
W drugi dzień zawodów, czyli w niedzielę, startowały dwie rakiety. I starty obu zakończyły się pełnym sukcesem. Rakieta Meteor Solid Supersonic, zbudowana przez Damiana Mayera z Tczewa poleciała na 3126 metrów z prędkością 385 m/s (Mach 1.1.). Ta rekreacyjna rakieta kalibru 64 mm testowała system telemetrii na pokładzie.
Następnie poleciała rakieta K1-X skonstruowana przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Osiągnęła ona wysokość 12 308 metrów, z prędkością 615m/s (Mach 1.8). Tym samym ustanowiła nowy rekord Polski, w kategorii rakiet amatorskich, bijąc swój poprzedni wynik o ponad 4 tys. m, który został ustanowiony w kwietniu 2015 r. Rafał Dziemianko (PTR) twierdzi, że rakieta mogła polecieć jeszcze wyżej, gdyż akcelerometr pokazał 14 tys. m, a o uzyskanej wysokości zadecydował kąt startu i trudne warunki zewnętrzne. Polską rakietą, którą poleciała najwyżej w historii pozostaje natomiast rakieta meteorologiczna Meteor-2K, która w lipcu 1970 roku osiągnęła wysokość 100 km.
Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) to spotkania organizowane w celu przeprowadzenia startów rakiet eksperymentalnych o przeznaczeniu badawczym, zbudowanych przez amatorskie grupy konstruktorów skupionych wokół Polskiego Towarzystwa Rakietowego, jak również przez inne krajowe i zagraniczne organizacje oraz osoby zgłoszone i zakwalifikowane do wzięcia udziału w lotach. Impreza odbywa się regularnie od 2011 r. dwa razy do roku: na wiosnę i na jesieni zawsze na poligonie w Drawsku Pomorskim. W zawodach mogą wziąć udział wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat orz wypełniły wszystkie potrzebne zgłoszenia, w tym techniczny opis eksperymentu. Organizatorzy wielokrotnie zapraszali studenckie zespoły rakietowe, jednak z zaproszenia skorzystało tylko AGH.
Na czas lotów nad całym poligonem zamykana jest przestrzeń powietrzna do wysokości 15 km oraz teren całego poligonu. Wiąże się to z zapewnieniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa lotów. Ponadto o starcie informowane są wszystkie osoby pracujące w okolicy, a przebieg imprezy nadzorowany jest przez wojsko. W tym roku impreza miała miejsce w dniach 15-16 października br.
(PG)