Reklama

Polska

Rekord Polski w kategorii rakiet amatorskich [Wideo]

Rakieta K-1X, fot. Polskie Towarzystwo Rakietowe via Youtube
Rakieta K-1X, fot. Polskie Towarzystwo Rakietowe via Youtube

Na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim na pasie taktycznym „Mielno” odbyła się coroczna impreza Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE), której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Rakietowe. W czasie wydarzenia konstrukcja K1-X zbudowana przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Rakietowego osiągnęła pułap 12 308 metrów. Tym samym pobito rekord Polski w kategorii rakiet amatorskich. 

W pierwszy dzień zawodów odbyło się pięć startów, ale nie wszystkie były udane. Uczestnicy imprezy obejrzeli eksplozję silnika dwuczłonowej rakiety Andreja Vrbca ze Słowenii jeszcze na wyrzutni. Zaś zespół z Holandii osiągnął zamierzony pułap, ale zapomniał uzbroić system odzysku i rakieta rozbiła się spadając bez spadochronu. Denis Banovic z Austrii wystrzelił rakietę na 10 tys. metrów. Udało mu się odzyskać część rakiety z elektroniką, ale zgubił sekcję z silnikiem. 

W sobotę startowali także Polacy. Firma SpaceForest wystrzeliła rakietę Candle2 w ramach projektu DEWI dla Komisji Europejskiej. Więcej informacji na temat tego lotu ma zostać podana w późniejszym terminie. Kolejną, ale nieudaną próbą startu rakiety hybrydowej była rakieta SF03 członków PTR z Poznania czyli Przemka Majera i Tadeusza Begiera.

W drugi dzień zawodów, czyli w niedzielę, startowały dwie rakiety. I starty obu zakończyły się pełnym sukcesem. Rakieta Meteor Solid Supersonic, zbudowana przez Damiana Mayera z Tczewa poleciała na 3126 metrów z prędkością 385 m/s (Mach 1.1.). Ta rekreacyjna rakieta kalibru 64 mm testowała system telemetrii na pokładzie. 

Następnie poleciała rakieta K1-X skonstruowana przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Osiągnęła ona wysokość 12 308 metrów, z prędkością 615m/s (Mach 1.8). Tym samym ustanowiła nowy rekord Polski, w kategorii rakiet amatorskich, bijąc swój poprzedni wynik o ponad 4 tys. m, który został ustanowiony w kwietniu 2015 r. Rafał Dziemianko (PTR) twierdzi, że rakieta mogła polecieć jeszcze wyżej, gdyż akcelerometr pokazał 14 tys. m, a o uzyskanej wysokości zadecydował kąt startu i trudne warunki zewnętrzne. Polską rakietą, którą poleciała najwyżej w historii pozostaje natomiast rakieta meteorologiczna Meteor-2K, która w lipcu 1970 roku osiągnęła wysokość 100 km. 

Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) to spotkania organizowane w celu przeprowadzenia startów rakiet eksperymentalnych o przeznaczeniu badawczym, zbudowanych przez amatorskie grupy konstruktorów skupionych wokół Polskiego Towarzystwa Rakietowego, jak również przez inne krajowe i zagraniczne organizacje oraz osoby zgłoszone i zakwalifikowane do wzięcia udziału w lotach. Impreza odbywa się regularnie od 2011 r. dwa razy do roku: na wiosnę i na jesieni zawsze na poligonie w Drawsku Pomorskim. W zawodach mogą wziąć udział wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat orz wypełniły wszystkie potrzebne zgłoszenia, w tym techniczny opis eksperymentu. Organizatorzy wielokrotnie zapraszali studenckie zespoły rakietowe,  jednak z zaproszenia skorzystało tylko AGH.

Na czas lotów nad całym poligonem zamykana jest przestrzeń powietrzna do wysokości 15 km oraz teren całego poligonu. Wiąże się to z zapewnieniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa lotów. Ponadto o starcie informowane są wszystkie osoby pracujące w okolicy, a przebieg imprezy nadzorowany jest przez wojsko. W tym roku impreza miała miejsce w dniach 15-16 października br. 

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!