Reklama

Polska

Rekordowa liczba zgłoszeń w European Rover Challenge 2016

Fot. http://roverchallenge.eu
Fot. http://roverchallenge.eu

Do trzeciej edycji European Rover Challenge zgłosiło się 60 drużyn czyli niemal dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. To reprezentanci 12 krajów całego świata. Dużą reprezentację, na tle wszystkich zgłoszonych do konkursu zespołów, stanowią Polacy ponieważ do konkursu zgłosiło się aż 19 drużyn z naszego kraju. Finał zawodów odbędzie się w dniach od 10 do 13 września 2016, w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym w Jasionce, w województwie podkarpackim. Wydarzeniu patronuje Europejska Agencja Kosmiczna.

Do trzeciej edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge zgłosiło się 60 drużyn czyli niemal dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku. Podobnie jak w poprzednich latach, w zawodach wezmą udział studenci z najlepszych uczelni technicznych na świecie. W tym roku zgłosiło się 60 drużyn z 12 krajów m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Włoch, a nawet Peru. Dużą reprezentację, na tle wszystkich zgłoszonych do konkursu zespołów, stanowią Polacy. Do konkursu zgłosiło się aż 19 drużyn, reprezentantów Białegostoku, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Rzeszowa, Stargardu, Warszawy oraz Wrocławia.

W tym roku na konstruktorów, poza szansą, jaką daje udział w największych zawodach łazików marsjańskich w Europie, czekać będą dedykowane warsztaty mentoringowe. Ruszyła także najbardziej prestiżowa liga zawodów robotycznych na świecie - Rover Challenge Series, zarządzana przez stowarzyszenie Mars Society – mówi Łukasz Wilczyński, dyrektor ERC. -  European Rover Challenge stanowi jeden z jej trzonów. W ramach ligi, drużyny rywalizujące w poszczególnych konkursach (ERC, URC oraz mniejszych zawodach krajowych), będą zbierać punkty do klasyfikacji generalnej. Na koniec sezonu wyłoniony zostanie najlepszy zespół robotyczny na świecie.

Czytaj też: Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich w światowej lidze robotycznej

Na zawodników, którzy zgłosili się do European Rover Challenge 2016 czeka teraz kolejne zadanie. Polega ono na przygotowaniu tzw. The Preliminary Report, zawierającego szczegółowe informacje dotyczące projektu łazika. Czas na nadesłanie tego dokumentu minie 5. maja 2016. Na podstawie łącznej punktacji z tej części oraz ocenianych teraz przez sędziów Proposals (nadesłanych przez drużyny wraz ze zgłoszeniami), wyłonione zostaną najlepsze drużyny, które od 10 września w finale, rywalizować będą o zwycięstwo w European Rover Challenge 2016.

European Rover Challenge oprócz największych w Europie zawodów łazików marsjańskich ma także zaoferować strefę biznesu dla przemysłu kosmicznego oraz pokazy naukowo –technologiczne dedykowane dla szerokiej publiczności, które oprócz walorów widowiskowych mają mieć także charakter edukacyjny.  Warto dodać, że poprzednie edycje ERC przyciągnęły łącznie ponad 50 tysięcy widzów. Wydarzeniu patronuje Europejska Agencja Kosmiczna.

Oglądaj: Prezes European Space Foundation: "Polskiemu sektorowi kosmicznemu potrzebne są przede wszystkim kadry"

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!