Reklama

SATELITY

Rekordowy piąty start indyjskiej rakiety w jednym roku

  • Start misji PSLV-C35. Fot. ISRO / isro.gov.in
    Start misji PSLV-C35. Fot. ISRO / isro.gov.in

Przeprowadzenie z powodzeniem startu rakiety oznaczonego jako PSLV-C35 umożliwiło Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) pobicie rekordu liczby udanych startów w jednym roku kalendarzowym. PSLV poleciała bowiem już piąty raz w 2016 roku. Poprzedni rekord, ustanowiony w 2015 roku, wynosił cztery udane starty tej rakiety.

Wielostopniowa rakieta PSLV z powodzeniem wystartowała 26 września z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. Największym satelitą, którego umieściła w przestrzeni jest indyjski satelita meteorologiczny SCATSAT-1. Oprócz niego na pokładzie znajdowało się siedem mniejszych urządzeń z kilku krajów.

Podczas misji PSLV-C35 jako pierwszy odłączył się od macierzystego statku ważący 371 kg satelita SCATSAT-1. Doszło do tego 17 min. i 30 s po starcie, na wysokości 730 km. W ciągu następnych niemal dwóch godzin górny człon rakiety jeszcze dwukrotnie uruchamiał silniki i wykonywał manewry by wypuścić siedem pozostałych urządzeń. Satelity te znalazły się na orbicie około 689 km nad Ziemią. Ostatni z nich odłączył się godzinę i 58 minut po SCATSAT-1. Wszystkie one znalazły się na biegunowej niskiej orbicie okołoziemskiej.

Wśród siedmiu mniejszych urządzeń wyniesionych w przestrzeń kosmiczną przez Polar Satellite Launch Vehicle znalazły się: dwa indyjskie satelity uniwersyteckie, 10-kilogramowy Pratham i ważący 5,25 kg PISAT; algierski satelita Alsat-1B do monitorowania upraw rolnych, wykonany przez brytyjską firmę Surrey Satellite Technology Ltd.; ważący 117 kg algierski Alsat-2B, wybudowany przez Airbus Defence and Space; Alsat-1N o wadze 7 kg – demonstrator technologii powstały przy współpracy algierskiego i brytyjskiego rządu; kanadyjski NLS-19 (znany też jako CanX-7) – wybudowany przez University of Toronto Institute for Aerospace Studies w celu przetestowania nowego terminala śledzącego statki powietrzne oraz technologii deorbitacji satelity; należący do firmy BlackSky Global z Seattle satelita Pathfinder-1 o wadze 44 kg, instrument obrazowania Ziemi do celów komercyjnych.

Start PSLV-C35 miał pierwotnie odbyć się w lipcu br., lecz opóźnił się do września. Celem ISRO jest osiągnięcie stanu, kiedy to w każdym roku będzie odbywać się sześć do ośmiu startów rakiety PSLV. W maju 2015 roku władze Indii zdecydowały się przeznaczyć równowartość 460 mln USD na 15 kolejnych startów rzeczonej rakiety w latach 2017-2020.

Czytaj też: Indie - kolejny satelita meteorologiczny na orbicie

Paweł Ziemnicki

Reklama

Komentarze

    Reklama