Reklama

KOSMONAUTYKA

RISpace 2017: Airbus obiera kierunek na kompaktowe satelity SAR

Fot. Airbus Defence and Space
Fot. Airbus Defence and Space

Podczas konferencji Reinventing Space 2017 przedstawiciel Airbus Defence and Space, Mike Buckley, zaprezentował najnowsze wdrożenia i idee przyświecające firmie w zakresie produkcji lekkich satelitów obserwacji Ziemi. W kręgu bieżącego zainteresowania koncernu znalazły się systemy całodobowego podglądu i teledetekcji w każdych warunkach pogodowych, w oparciu o konstelację mikrosatelitów radarowych o syntetyzowanej aperturze.

Pomysł wywodzi się z projektu realizowanego przez Airbus Defence and Space w porozumieniu z firmą OneWeb. W pierwotnej wersji zakładał on umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej co najmniej 16 satelitów teledetekcyjnych o jednostkowej masie około 80 kg. Z czasem stwierdzono, że konstelacja będzie mogła spełniać wyśrubowane normy zaawansowanego systemu podglądu i teledetekcji, działając w oparciu o technologię syntetyzowanej apertury radarowej (SAR). Cechą charakterystyczną systemu ma być krótki czas odświeżania danych obrazowych oraz względnie wysoka precyzja, jak na tego typu platformę użytkową (do 3 m). Konstelacja ma obejmować swoim zasięgiem cały ziemski glob.

Czytaj też: Powstaje konstelacja mikrosatelitów SAR. Elektronika z Polski

Przestawiony pomysł ulokowano w ramach szerszego programu rozwoju lekkich satelitów obserwacji Ziemi, ARROW. Ukończenie prac nad gotową wersją statku satelitarnego i jego kwalifikacja mają nastąpić do 2021 roku. Wtedy również spodziewane jest podjęcie dalszych działań i decyzji związanych z rozlokowaniem elementów systemu na orbicie.

Zastosowanie radaru SAR w teledetekcji satelitarnej umożliwia prowadzenie obserwacji o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych (także przy całkowitym zachmurzeniu). Satelity posiadające taką zdolność znajdują bardzo wiele różnorodnych zastosowań użytkowych, począwszy od monitorowania rejonów występowania katastrof, przez kontrolę stanu plonów, zasobów leśnych i wód, aż po obserwacje zmian klimatycznych (stan pokrywy lodowej na biegunach) oraz kontrolę ruchu morskiego. Szczególnym wymiarem zastosowania satelitów SAR pozostaje jednak przede wszystkim rozpoznanie obrazowe i teledetekcja satelitarna na potrzeby sił zbrojnych.

Czytaj też: COSMO-SkyMed - włoski „patent” na polskie rozpoznanie satelitarne [ANALIZA]

Reklama
Reklama

Komentarze