Reklama

KOSMONAUTYKA

RISpace 2017: Szkocko-ukraiński pomysł na lekkie rakiety kosmiczne

Fot. Skyrora Limited/skyrora.com via Facebook
Fot. Skyrora Limited/skyrora.com via Facebook

Prywatna firma Skyrora zamierza stworzyć w Wielkiej Brytanii ośrodek startowy, z którego będzie wykonywać loty orbitalne z użyciem lekkich rakiet nośnych własnej produkcji. Nowo powołana inicjatywa zakłada prowadzenie działalności biznesowej na terytorium Szkocji, w oparciu o zaplecze konstrukcyjno-inżynieryjne usytuowane na Ukrainie. Realizacja projektu znajduje się już na etapie rozwoju dedykowanej konstrukcji rakietowej.

Podczas, gdy w ukraińskim ośrodku badawczo-rozwojowym firmy Skyrora w Dnipro ruszyły już testy silników jej przyszłej rakiety, przedstawiciele spółki postanowili zaprezentować swój pomysł podczas konferencji Reinventing Space w Glasgow. Szkocko-ukraińskie przedsięwzięcie z siedzibą w Edynburgu obrało sobie za cel wejście na brytyjski rynek, będący zagłębiem produkcji lekkich satelitów, z ofertą tanich lotów kosmicznych na niską orbitę okołoziemską. Przedstawiciele firmy liczą na sprawdzenie się prognoz zwiastujących dynamiczny wzrost zapotrzebowania na transport kosmiczny w relacji do zapowiadanej pozytywnej koniunktury na rynku małych satelitów.

Skyrora ma zamiar świadczyć swoje usługi w oparciu o umiejscowioną na terytorium Szkocji wyrzutnię kosmiczną, z której będzie obsługiwać starty lekkich rakiet nośnych. Projektowane i konstruowane na Ukrainie pojazdy mają korzystać z silników na paliwo ciekłe (nadtlenek wodoru - HTP, kerozyna). W skład podzespołów ukraińsko-szkockich rakiet ma również wchodzić wiele komponentów pozyskiwanych z użyciem technologii wytwarzania addytywnego (drukowania przestrzennego, 3D).

Choć nie wiadomo jeszcze, czy i gdzie uda się spółce pozyskać odpowiednią lokalizację dla planowanego kosmodromu, jako jeden z potencjalnie najkorzystniejszych wyborów wskazywany jest archipelag Szetlandów na północno-wschodnim skraju Szkocji. Przedstawiciele firmy przeprowadzili już stosowne oględziny na miejscu, by dokonać oceny możliwości ulokowania tam dedykowanego ośrodka kosmicznego.

Firma Skyrora działa oficjalnie w Szkocji dopiero od czerwca 2017 roku. Wcześniej inicjatywa rozwijała się w oparciu o ośrodek na Ukrainie i lokalnych inżynierów z doświadczeniem przy budowie rakiet nośnych w ramach ukraińskiego państwowego programu przemysłowego.

Czytaj też: Reinventing Space Conference 2017 – forum kosmiczne w Glasgow

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!