Reklama

Technologie wojskowe

Rosja: Międzykontynentalne Topole pod specjalnym kamuflażem

Mobilna wyrzutnia pocisków Topol-M. Fot. mil.ru
Mobilna wyrzutnia pocisków Topol-M. Fot. mil.ru

W 2017 roku Wojska Rakietowe Strategicznego Przeznaczenia – RWSN Rosyjskie strategiczne wojska rakietowe otrzymają zestawy kamuflaży zimowych i letnich przeznaczone do maskowania mobilnych kompleksów strategicznych rakiet balistycznych. Jako pierwsze otrzymają je zestawy mobilne RT-2PM2 (RS-12M2) Topol-M.

Liczba posiadanych przez RWSN zestawów wzrośnie prawie piętnastokrotnie w stosunku do 2013 roku i wyniesie 1500. Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, RWSN przywiązują szczególną uwagę do maskowania posiadanych przez sienie kompleksów strategicznych rakiet balistycznych, szczególnie tych mobilnych. Takie systemy wymagają stosowania różnych technik maskowania uzależnionych też od pory roku czy warunków klimatycznych panujących w rejonie ich działania.  Według planów ministerstwa pułki i dywizje rakietowe otrzymają ponad 1000 zestawów MKT-4L i ponad 500 MKT-2S w 2017 roku.

Zestawy kamuflaży letnich MKT-4L i zimowych MKT-2S służą do maskowania wozów bojowych i obiektów wojskowych w zakresie optycznym, noktowizyjnym i radiolokacyjnym, ale również (w wypadku zestawów strategicznych rakiet) w pewnym stopniu przed rozpoznaniem satelitarnym czy lotniczym. Są łatwo zakładane w warunkach niewymagających specjalnego przygotowania w dowolnym terenie prowadzonych działań.

W konstrukcji tych zestawów użyto specjalnych tkanin, które zapewnia kilkukrotnie zmniejszoną wykrywalność za pomocą przyrządów optycznych, optoelektronicznych w tym kamer termowizyjnych czy stacji radiolokacyjnych. Tkanina taka ma zwiększoną wytrzymałość i jest odporna na wpływ wody, śnieg czy niskich i wysokich temperatur otoczenia.

Przypomnijmy, że w RWSN oprócz zestawów mobilnych strategicznych rakiet balistycznych RT-2PM2(RS-12M2) Topol-M (18 wyrzutni) nadal używa się starsze zestawy RT-2PM(RS-12M) Topol (72 wyrzutnie) i najnowsze RS-24 Jars i Jars-M (ponad 73 wyrzutnie). Te ostatnie uzbrojone są w pociski rakietowe 15Ż55M i 15Ż67 na paliwo stałe i zgodnie z planami modernizacji armii do końca dekady ma być ich łącznie 120 (w tym w wersji z nową głowicą przenoszącą sześć ładunków jądrowych).

Istnieją też plany przywrócenia do eksploatacji zestawów mobilnych umieszczonych na specjalnych platformach kolejowych. Będzie  to przypuszczalnie zmodernizowana wersja rakiety z zestawu Topol-M lub co bardziej prawdopodobne zestawu Jars-M, a sam zestaw kolejowy nazwany został Barguzin.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!