Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Rosja modernizuje system łączności satelitarnej

fot. mil.ru
fot. mil.ru

W wojskach rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego (ZOW) rozpoczęła się wymiana mobilnych stacji łączności satelitarnej „Liwień”.

Zmodernizowane zestawy „Liwień” mają zabezpieczać łączność z dowolnymi radiostacjami cyfrowymi i analogowymi oraz wozami dowodzenia przewyższając swoimi możliwościami dziesięciokrotne stacje pierwszej generacji (według oficjalnego komunikatu ministerstwa obrony).

Według Rosjan „Liwień” pozwala na szybkie rozwinięcie w warunkach polowych cyfrowych sieci szerokopasmowych gwarantując działanie także w warunkach aktywnych zakłóceń stawianych przez przeciwnika. Całość została zabudowana na podwoziu samochodu Ural-4320. Nie wiadomo jednak, czy podobnie jak w poprzedniej wersji zestaw składa się dodatkowo z przyczepy.

Stacja „Liwień” jest wyposażona w satelitarny system nawigacyjny GLONASS i automatycznie nakierowuje system antenowy na wskazanego satelitę komunikacyjnego. Teraz mają się rozpocząć testy poligonowe nowych urządzeń prowadzone w rosyjskich jednostkach łączności.

Ministerstwo obrony nie poinformowało, ile zestawów „Liwień” zostało przekazanych do ZOW.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!