Rosja modernizuje system łączności satelitarnej

10 maja 2016, 14:09

W wojskach rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego (ZOW) rozpoczęła się wymiana mobilnych stacji łączności satelitarnej „Liwień”.

Zmodernizowane zestawy „Liwień” mają zabezpieczać łączność z dowolnymi radiostacjami cyfrowymi i analogowymi oraz wozami dowodzenia przewyższając swoimi możliwościami dziesięciokrotne stacje pierwszej generacji (według oficjalnego komunikatu ministerstwa obrony).

Według Rosjan „Liwień” pozwala na szybkie rozwinięcie w warunkach polowych cyfrowych sieci szerokopasmowych gwarantując działanie także w warunkach aktywnych zakłóceń stawianych przez przeciwnika. Całość została zabudowana na podwoziu samochodu Ural-4320. Nie wiadomo jednak, czy podobnie jak w poprzedniej wersji zestaw składa się dodatkowo z przyczepy.

Stacja „Liwień” jest wyposażona w satelitarny system nawigacyjny GLONASS i automatycznie nakierowuje system antenowy na wskazanego satelitę komunikacyjnego. Teraz mają się rozpocząć testy poligonowe nowych urządzeń prowadzone w rosyjskich jednostkach łączności.

Ministerstwo obrony nie poinformowało, ile zestawów „Liwień” zostało przekazanych do ZOW.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
cenzor
wtorek, 10 maja 2016, 15:36

Ja pier... poziom gimbazy. Czy za takie wpisy płacą czy tak ideowo? zaraz będzie fx; taktylko.. i tadek - galaktyczni tytani intelektu. Czekam na ich prawdy objawione. D24 stacza się z każdym dniem - ale cóż taka ich rola - jak większości mediów - plują i plują za srebrniki.

mnm
wtorek, 10 maja 2016, 15:04

na amerykańskich układach scalonych - to powodzenia.

Ausster
wtorek, 10 maja 2016, 14:51

Czy ten sprzęt będzie miał ogrzewanie? Przynajmniej kozę jakąś o możliwościach 20-krotnie większych niż poprzedni model.