KOSMONAUTYKA
Rosja: nowa rakieta nośna z finansowaniem
Rosja rozpocznie finansowanie rozwoju nowej rakiety nośnej Feniks (Sojuz-5) w 2018 roku. Rozwój nowego systemu do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną został również ujęty w Federalnym Programie Kosmicznym na lata 2016 - 2025. Ma on zastąpić obecnie używane rakiety z rodziny Sojuz-2, a zdaniem Rosjan jego powstanie umożliwi w przyszłości konkurowanie rodzimym przedsiębiorstwom z takimi firmami jak SpaceX.
Rosja rozpocznie finansowanie programu rozwoju nowej rakiety nośnej Feniks (inna nazwa: Sojuz-5) począwszy od roku budżetowego 2018. W związku z tym rosyjskie przedsiębiorstwa z branży kosmicznej już teraz prowadzą intensywne prace koncepcyjne nad tym system nośnym. Informacje na ten temat przekazał rosyjskim mediom jeden z dyrektorów Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa.
Nowy rosyjski system nośny jest projektowany jako następca rakiet z rodziny Sojuz-2. Rakieta Feniks, w najmniejszej wersji Sojuz 5.1 ma ważyć ok. 270 ton i mieć możliwość wyniesienia ładunku o wadze 9 ton na niską orbitę okołoziemską. W planie są również wersję 5.2 i 5.3 zdolne do wyniesienia w kosmos (LEO) odpowiednio 16 i 25 ton ładunku. Głównym producentem sprzętu będzie przedsiębiorstwo CSKB-Progress. Jak podkreślają przedstawiciele tej firmy, Feniks będzie zupełnie nową rakietą, a nie jedynie kolejną modernizacją istniejących systemów wywodzących się jeszcze z pocisku balistycznego R-7, opracowanego w latach 50. XX wieku.
Rozwój nowego systemu do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną został ujęty w Federalnym Programie Kosmicznym na lata 2016 - 2025. Zdaniem Rosjan opracowanie nowej rakiety nośnej mogącej uzupełnić ofertę opartą o perspektywiczny system Angara pozwoli także rosyjskim firmom konkurować na coraz trudniejszym rynku wynoszenia ładunków na orbitę okołoziemską z takimi firmami jak np. SpaceX.