Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosja: Opóźnienie startu nowej załogi na ISS

Start rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-02 z nową załogą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przesunięto z 23 września na 1 listopada - podała we wtorek agencja TASS, powołując się na przedstawiciela NASA w Centrum Kierowania Lotami pod Moskwą. 

Jak przekazał rozmówca rosyjskiej agencji "w poniedziałek odbyło się spotkanie Komisji Państwowej, na którym podjęto decyzję, że misja Sojuza rozpocznie się 1 listopada".

Roskosmos jak dotąd nie skomentował tej informacji. Start Sojuza MS-02 był już wcześniej przekładany z przyczyn technicznych. W piątek, 23 września, na ISS mieli udać się rosyjscy kosmonauci Siergiej Ryżykow i Andriej Borysenko oraz amerykański astronauta Robert Shane Kimbrough. Problemy techniczne były też przyczyną opóźnienia startu pierwszego statku Sojuz z serii MS, który został przeniesiony z 24 czerwca na 7 lipca.

Pomimo programu modernizacji statków kosmicznych Sojuz, opracowanych w latach 60. XX wieku Rosja nie rezygnuje z planów budowy nowego pojazdu nazwanego "Federacja". Jego pierwszy bezzałogowy lot jest planowany w 2021 roku, a pierwsza załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa lata później. W przyszłości to właśnie statki "Federacja" mają być wykorzystywane w rosyjskim programie księżycowym.  

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!