Reklama

Technologie wojskowe

Rosja: powstaje system kontroli przestrzeni kosmicznej. Nowa stacja na Krymie

Fot. Ivan Z./Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Fot. Ivan Z./Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Rosyjskie siły powietrzne planują rozmieszczenie nowego systemu kontroli przestrzeni kosmicznej. Będzie on oparty o cztery stacje rozpoznania radioelektronicznego rozmieszczone na terenie Federacji Rosyjskiej, w tym na okupowanym Krymie - podaje agencja TASS. 

Nowy kompleks służący rozpoznaniu i kontroli przestrzeni kosmicznej ma zostać uruchomiony w ciągu najbliższych kliku lat. Spośród czterech stacji naziemnych trzy zostaną rozmieszone w azjatyckiej części Rosji: w górach Ałtaj, w Buriacji na Syberii i na Dalekim Wschodzie. Jedyny kompleks w Europie powstanie na Krymie.

Czytaj też: Rosja szykuje powrót krymskiego ośrodka łączności kosmicznej

Nowy system kontroli przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem stacji stacje rozpoznania radioelektronicznego będzie integralną częścią rosyjskiego systemu obrony powietrzno-kosmicznej. Powstający kompleks będzie się odróżniał od dotychczas stosowanych rozwiązań przede wszystkim zastosowaniem nowego oprzyrządowania. Umożliwi obserwowanie orbity okołoziemskiej na wszystkich inklinacjach i do maksymalnej wymaganej wysokości. System ma przy tym działać ciągle zarówno w czasach pokoju, jak i wojny. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!