Reklama

Technologie wojskowe

Rosja: satelita szpiegowski na orbicie [WIDEO]

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Z kosmodromu w Plesiecku wystartowała kolejna misja orbitalna z wykorzystaniem rakiety Sojuz-2.1a. Tym razem na orbitę okołoziemską został wyniesiony rosyjski satelita wojskowy Bars-M.

Start rakiety Sojuz-2.1a z ładunkiem zawierającym rosyjskiego satelitę rozpoznawczego przeprowadzono 24 marca br. z kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji. Lot trwał niespełna 10 minut i zakończył się udanym wyniesieniem sprzętu na orbitę. Satelita okrąża Ziemię w przedziale pułapów pomiędzy 324, a 536 kilometrów nad powierzchnią planety.

Choć pełne informacje na temat zawartości ładunku nie zostały ujawnione, wskazuje się, że wystrzelony obiekt to drugi rosyjski satelita precyzyjnego rozpoznania optycznego typu Bars-M (w rosyjskiej klasyfikacji oznaczony jako Kosmos 2515). Należy on do rodziny instrumentów cyfrowej obserwacji Ziemi obsługiwanych w całości zdalnie, w odróżnieniu od starszej generacji satelitów szpiegowskich korzystających z analogowych metod zapisu danych. Nowa seria instrumentów cechuje się wyższą żywotnością oraz zapewnia większą dokładność i sprawność obserwacji.

Satelity Bars-M mają zapełnić lukę w rosyjskim potencjale rozpoznania kosmicznego, który bazował jeszcze do niedawna na starszej generacji satelitów wystrzeliwanych do 2005 roku. Pierwszy obiekt nowego typu został umieszczony na orbicie w lutym 2015 roku, również z pomocą rakiety kosmicznej Sojuz-2.1a. Przewidywany czas służby i żywotność satelity określono na minimum 5 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!