Reklama

Europa

Rosja: System rakiet balistycznych „Jars” z nowym naprowadzaniem

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu modernizacji systemu kierowania bojowego naziemnego, mobilnego kompleksu rakietowego strategicznego przeznaczenia „Jars”.

Nowy system kierowania jest przez Rosjan kwalifikowany jako system „czwartego pokolenia” i ma według nich pozwolić na bardziej wiarygodną i o większym zasięgu łączność z wyrzutniami rakietowymi rozwiniętymi na wysuniętych stanowiskach bojowych. W ten sposób rosyjskie baterie rakiet strategicznych będą miały większą dowolność w wyborze stanowisk ogniowych i tras przejazdu.

Ma to zostać osiągnięte przede wszystkim przez zastosowanie nowych systemów łączności radiowej i nowoczesnych systemów kierowania uzbrojeniem atomowym,, które będą mogły pracować zarówno z obecnymi, jak i przyszłościowymi zestawami rakiet balistycznych.

Rosjanie zakładają, że po zbudowaniu nowych punktów kierowania rozpocznie się modernizacja starych -  do tego samego standardu. Nowe systemy transmisji danych mają być bowiem bardziej kompaktowe, zużywają mniej energii, zwiększają bezpieczeństwo łączność poprzez większą odporność na wpływy zewnętrzne (systemy walki elektronicznej i efekty wybuchów atomowych).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!