Reklama

Pomyślny start rakiety Sojuz-2.1b z trzecim satelitą z serii Resurs-P przeprowadzono w niedzielę 13 marca br. z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Było to drugie podejście do odpalenia w ramach bieżących przygotowań. Pierwsza, nieudana próba miała miejsce dzień wcześniej. Jako prawdopodobny powód wstrzymania startu wskazano usterkę zewnętrznego systemu inicjowania zapłonu silników rakiety.

Program Resurs-P to rosyjskie przedsięwzięcie z zakresu satelitarnej obserwacji Ziemi (EO). Określane jest jako pierwszy tego typu rosyjski projekt cywilny umożliwiający pozyskiwanie zobrazowań satelitarnych w wysokiej rozdzielczości. Podmiotem odpowiedzialnym za jego prowadzenie jest państwowe przedsiębiorstwo przemysłowo-rozwojowe Progress z siedzibą w Samarze. Na chwilę obecną system zapewnia dostęp do danych geoinformacyjnych dla blisko 200 różnych rosyjskich podmiotów i organizacji.

Pierwsze satelity Resurs-P trafiły na orbitę odpowiednio w 2013 i 2014 roku. Najnowszy egzemplarz, Resurs-P #3 ma poprawić dokładność odwzorowania powierzchni Ziemi w ramach systemu oraz zwiększyć możliwości ciągłej, całodobowej obserwacji terytorium Rosji. Satelita oferuje możliwość prowadzenia obserwacji Ziemi w dużej rozdzielczości w zakresie pasma widzialnego i bliskiej podczerwieni. Pozyskiwane w ten sposób dane geoinformacyjne mają szczególne znaczenie dla realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, logistyki oraz monitorowania stanu zasobów naturalnych.

Reklama
Reklama

Komentarze