Reklama

SATELITY

Rosja zbuduje satelitę dla Iranu

omid - drugi irański satelita, który trafił na orbitę w 2009 roku, fot. Mardetanha/Wkimedia, CC BY-SA 3.0
omid - drugi irański satelita, który trafił na orbitę w 2009 roku, fot. Mardetanha/Wkimedia, CC BY-SA 3.0

Irański minister komunikacji i technologii informacyjnych powiedział, że jego rząd osiągnął porozumienie ze stroną rosyjską dotyczące budowy i wystrzelenia narodowego satelity teledetekcyjnego - informuje irańska agencja prasowa Mehr. Sprzęt ma powstać w ciągu dwóch lat. 

Mahmud Vaezi, irański minister prowadzi rozmowy w tej sprawie z rosyjskim państwowym przedsiębiorstwem Roskosmos. Jak doprecyzował polityk wciąż trwają dyskusje dotyczące szczegółów umowy, w tym przede wszystkim ceny. Obecne, wstępne porozumienie to efekt wizyty irańskiej delegacji w Moskwie, która miała miejsce w lipcu br. 

Iran zbudował i wystrzelił na orbitę kilka własnych instrumentów orbitalnych o różnym przeznaczeniu. Mahmud Vaezi stwierdził jednak, że planowany satelita teledetekcyjny jest projektem znacznie bardziej skomplikowanym i czasochłonnym od dotychczas wyprodukowanych instrumentów orbitalnych, o przeznaczeniu przede wszystkim badawczym. W związku z tym wskazany jest udział w programie partnera zewnętrznego, w tym przypadku mającej duże doświadczenie z technologiami satelitarnymi i dysponującej odpowiednimi systemami nośnymi Rosji. Jednocześnie Iran zapatruje się pozytywnie na współpracę przy programach kosmicznych także z innymi krajami. 

Irański minister zapowiedział także opracowanie, być może również we współpracy z Rosją satelity telekomunikacyjnego. Wiąże się to z dwoma slotami na orbicie, które Teheranowi przyznał Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Jeśli Iran nie wykorzysta ich w najbliższym czasie zostaną one czasowo przekazane innym krajom. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!