Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosjanie dostarczyli zaopatrzenie na ISS

Fot. NASA
Fot. NASA

Rosyjskie statek kosmiczny Progress MS-03 dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną 2,5 tony ładunku. Była to druga z trzech misji zaopatrzeniowych ISS zaplanowanych przez Rosjan na 2016 rok. 

W dniu 16 lipca br.  o godzinie 15:41 ( czasu lokalnego), z platformy 31/6 kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie nastąpił start rakiety nośna Sojuz U z satelitą transportowym Progress MS-03 (oznaczenie NASA: 64P). Po dwóch minutach lotu silniki pierwszego stopnia oddzieliły się od rakiety. Drugi stopień pracował kolejne 3 minuty, a po 4 minutach i 47 sekundach od startu statek kosmiczny trafił na zaplanowaną orbitę. Następnie trzeci stopień z silnikiem RD-0110 skierował pojazd w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak poinformował Roskosmos po 8 min i 44 s od startu Progress MS03 otworzył, zgodnie z założonym planem misji panele słoneczne.

Statek kosmiczny dotarł na ISS po dwóch dniach automatycznego lotu 19 lipca br. o godz. 0:20 czasu UTC. Progress dokował do śluzy powietrznej Pirs, przy której pozostanie do stycznia 2017 roku. Misja Progress MS-03 była drugą z trzech zaplanowanych na ten rok misji zaopatrzeniowych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaplanowanych przez Rosjan. Start ostatniej misji planowany jest na październik. 

Progress MS-03 dostarczył na ISS ok. 2425 kg ładunku z czego 1585 kg stanowi paliwo. Statek kosmiczny przywiózł też 420 kg wody, 374 kg żywności i 50 kg sprężonego powietrza.   

Czytaj też: Rosjanie wysłali na ISS zaopatrzenie i satelitę z drukarki 3D

(PB)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!