Reklama

Technologie wojskowe

Rosjanie odnowią flotę satelitów do obserwacji Ziemi i telekomunikacji

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Federacja Rosyjska szykuje się do wysłania w przestrzeń kosmiczną, co najmniej kilku nowych satelitów. Będą to urządzenia zarówno obserwacyjne jak i telekomunikacyjne. Znaczny stopień gotowości oba systemy mają uzyskać w pierwszej połowie lat 20-tych obecnego stulecia.

Jeśli chodzi o urządzenia do obserwacji Ziemi, to nowe satelity Resurs-PM zastąpią w tej roli swoich wysłużonych poprzedników Resurs-P. Pierwsze orbitalne testy nowych, wysoko wyspecjalizowanych pojazdów kosmicznych zapowiedział reprezentujący Roskosmos Kirił Borysow, na 2020 rok. Satelita Resurs-PM2 ma zostać wyniesiony na orbitę w 2021 roku, Resurs-PM3 dwa lata później, zaś Resurs-PM4 w 2024 roku. Wszystkie one będą służyły zobrazowaniu Ziemi w wysokiej rozdzielczości. Z pozyskiwanych w ten sposób danych będzie korzystać rosyjskie ministerstwo rolnictwa oraz podmioty związane z meteorologią, transportem, usuwaniem skutków katastrof, gospodarowaniem zasobami naturalnymi i obroną.

Władze rosyjskie pracują również nad budową zaawansowanego systemu komunikacji dla celów militarnych. Kiedy projekt zostanie ukończony, ma dać siłom lądowym Federacji istotną przewagę nad armiami innych, liczących się w świecie krajów - powiedział generał Aleksander Galgasz. Nowy system będzie składał się z części naziemnych, satelitów oraz statków powietrznych, częściowo bezzałogowych. 

Ważną częścią powyższego planu będą mobilne grupy składające się z żołnierzy i pojazdów, obecne na Ziemi. Wraz z niezbędnym wyposażeniem będzie je można przerzucać w ważne ze strategicznego punktu widzenia miejsca na planecie. Owe przenośne kompleksy noszą nazwę „Redoubt”.

Redoubt łączy bardzo różne środki komunikacji w jedną sieć radiową, gwarantując tym samym stabilność działania sieci. Cały system może funkcjonować przy wietrze o prędkości do 30 m/s, w temperaturach z przedziału od -50 do +55 stopni Celsjusza. Infrastruktura ma zapewniać bezpieczną i nieprzerwaną komunikację wyższym dowódcom oraz przedstawicielom władz cywilnych. W ramach tej komunikacji możliwe będą rozmowy telefoniczne, prowadzenie wideokonferencji oraz przesyłanie danych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!