Reklama

KOSMONAUTYKA

Roskosmos: debiut Federacji w 2022 r. Wostocznyj kosmodromem podwójnego zastosowania

Prezydent Putin wizytuje budowę kosmodromu Wostocznyj, październik 2015 r. Fot. www.kremlin.ru; licencja: CC BY 4.0; źródło: Wikimedia Commons
Prezydent Putin wizytuje budowę kosmodromu Wostocznyj, październik 2015 r. Fot. www.kremlin.ru; licencja: CC BY 4.0; źródło: Wikimedia Commons

Nowa rosyjska kapsuła załogowa ma odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Rakieta, która dostarczy ją w kosmos, zostanie wystrzelona z kosmodromu Bajkonur. Jednocześnie zapowiedziano, że nowy rosyjski port kosmiczny Wostocznyj będzie służył zarówno celom cywilnym, jak i wojskowym.

O przyszłych etapach realizacji programu nowej rosyjskiej kapsuły załogowej Federacja opowiadał szef Roskosmosu Igor Komarow, podczas zorganizowanej w Petersburgu konferencji St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF). Komarow zapowiedział, że Federacja odbędzie swój pierwszy lot w 2022 r. Kapsułę wyniesie rakieta Sojuz 5, a start nastąpi z kosmodromu Bajkonur.

Rosyjska agencja kosmiczna wskazuje, że wybór kazachskiego centrum kosmicznego na miejsce pierwszego startu Federacji pozwoli na dalsze wzmocnienie i rozwój współpracy Federacji Rosyjskiej z Kazachstanem. Decyzja ta ma też pozwolić na istotną redukcję kosztów po stronie rosyjskiej, gdyż odpowiedzialność za infrastrukturę naziemną w znacznej mierze weźmie na siebie właśnie Kazachstan.

Pierwotnie zapowiadano, że Federacja zadebiutuje startując z budowanego na wschodzie Rosji kosmodromu Wostocznyj. Wspominając o tym kompleksie Komarow stwierdził, że Wostocznyj będzie współdzielony z rosyjskim ministerstwem obrony i wykorzystywany zarówno do celów cywilnych, jak i militarnych. Pierwotne plany mówiły o użytkowaniu tego centrum tylko do zastosowań cywilnych.

Statek Federacja, skonstruowany w 80% z materiałów kompozytowych, ma być gotowy do roku 2021. Szef Roskosmosu powiedział, że jest możliwe częściowe finansowanie tej konstrukcji ze środków pochodzących od prywatnego inwestora.

Czytaj też: Rosja rozpoczęła produkcję elementów nowego statku Federacja

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!