Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosną koszty łazika marsjańskiego NASA

Ilsutracja: NASA
Ilsutracja: NASA

Koszt wysłania na Czerwoną Planetę łazika marsjańskiego w ramach misji Mars 2020 wzrósł do ponad 2,1 mld USD poinformowała NASA. 

W ramach kolejnego postępu prac nad łazikiem marsjańskim, który zostanie wykorzystany w bezzałogowej misji Mars 2020 amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o wzroście kosztów programu. Wraz z osiągnięciem kamienia milowego programu określanego jako Key Decision Point C  i przejścia projektu w kolejną fazę rozwoju cytowany przez portal Space News przedstawiciel Jet Propulsion Laboratory poinformował o wzroście kosztów misji do 2,1 mld USD. Dodatkowe 300 mln USD ma kosztować obsługa sprzętu przez okres roku marsjańskiego (687 dni). Szansę na nieprzekroczenie tych nowych przewidywań określono z kolei na poziomie 70%. Jeszcze w 2012 roku NASA szacowały koszty programu Mars 2020 na nie więcej niż 1,5 mld USD. 

Zgodnie z planami NASA, misja Mars 2020 wystartuje z Ziemi między lipcem, a wrześniem 2020 roku i dotrze do powierzchni Czerwonej Planety w lutym 2021 roku. Łazik o masie ok. 950 kg ma eksplorować planetę przez jeden rok marsjański, czyli 687 dni ziemskich. Celami naukowymi misji mają być - oprócz poszukiwania śladów życia - także badanie geologiczne, poznanie historii planety, a także zdobycie danych przydatnych do stworzenia bazy dla przyszłych misji załogowych na Marsa. Instrumenty naukowe umieszczone na łaziku mają pozwolić m.in. na poznanie sposobów wykorzystania zasobów naturalnych dostępnych na planecie pod kątem przyszłych misji załogowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama