Reklama

Nawigacja

Rosyjski ośrodek satelitarny w Nikaragui niepokoi USA

Model satelity GLONASS. Fot. Bin im Garten/wikimedia, CC BY-SA 3.0
Model satelity GLONASS. Fot. Bin im Garten/wikimedia, CC BY-SA 3.0

Uruchomiona na terytorium Nikaragui stacja pomiarowa systemu nawigacji satelitarnej GLONASS stała się w USA obiektem spekulacji dotyczących jej faktycznego przeznaczenia. Podejrzewa się, że pierwszy tego typu rosyjski ośrodek w Ameryce Środkowej może wypełniać, poza oficjalnie deklarowanymi zadaniami, również funkcje szpiegowskie. Domniemaniom tym kategorycznie zaprzecza zarówno rząd Nikaragui, jak i strona rosyjska.

Sprawa domniemanej podwójnej roli wybudowanego w Nikaragui rosyjskiego ośrodka stała się obiektem zainteresowania opinii publicznej w USA jeszcze za czasów poprzedniej prezydenckiej administracji. Amerykański Departament Obrony pod rządami prezydenta Baracka Obamy zaczął wykazywać rosnące zaniepokojenie rozbudową zakontraktowanej na mocy umowy zawartej w 2012 roku między Rosją a Nikaraguą stacji pomiarowej systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Podobnie w lokalnych mediach pojawiły się liczne spekulacje na temat zagrożenia ze strony możliwej rosyjskiej bazy szpiegowskiej niedaleko granic USA.

Kontrowersje wokół rozbudowy ośrodka obsługi satelitarnej w Nikaragui odżyły w obliczu zakończenia jego rozbudowy i oddania go do użytku w dniu 6 kwietnia 2017 roku. Pojawiającym się w amerykańskiej opinii publicznej podejrzeniom stanowczo zaprzeczyły zarówno rząd Nikaragui, jak i strona rosyjska, powołując się na transparentność i zadeklarowane w porozumieniu zasady pokojowego współdziałania na polu użytkowania technologii satelitarnych. W oskarżeniach pod adresem Rosji wskazuje się z kolei, że współpraca ma zasadniczo charakter militarny i jest częścią szerszej relacji obejmującej m.in. uzgodnione w 2015 roku dostarczenie Nikaragui 50 sztuk czołgów T-72.

Ulokowany w Nikaragui element segmentu naziemnego systemu GLONASS jest pierwszym tego typu rosyjskim ośrodkiem na obszarze Ameryki Środkowej. Powstał niedaleko na południe od samej stolicy goszczącego państwa, Managui. Stacja ma umożliwić monitorowanie i kontrolę działania systemu GLONASS, a także zapewniać jego skorelowanie z pozostałymi globalnymi układami nawigacji satelitarnej: GPS, Galileo i BeiDou.

Rosyjski satelitarny system nawigacyjny GLONASS składa się w wersji pierwotnej z 24 operacyjnych satelitów, przy czym na orbicie znajdują się również dodatkowe satelity rezerwowe – obecnie trwa rozbudowa konstelacji o sprzęt serii GLONASS-M. Wszystkie satelity znajdują się w odległości 19140 km od Ziemi. Od października 2011 roku system zapewnia pełne pokrycie całej powierzchni globu. Jest używany zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Czytaj też: Następny satelita GLONASS na orbicie.

Reklama
Reklama

Komentarze