Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosyjski statek kosmiczny przywiózł nową załogę na ISS

Statek kosmiczny Sojuz MS-02 w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie, fot. Victor Zelentsov/NASA
Statek kosmiczny Sojuz MS-02 w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie, fot. Victor Zelentsov/NASA

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-02 z nową załogą - dwoma Rosjanami i Amerykaninem - przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dwa dni po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. 

Sojuz zakończył manewr dokowania w dniu 21 października br. o godz. 11.52 czasu polskiego. Rosyjscy kosmonauci Siergiej Ryżykow i Andriej Borysenko oraz amerykański astronauta Shane Kimbrough zastąpią na ISS Amerykankę Kate Rubins, Rosjanina Anatolija Iwaniszyna i Japończyka Takuyę Onishiego, których powrót na Ziemię planowany jest na 29 października. Za dwa dni to stacji ISS ma z kolei zadokować statek kosmiczny Orbital ATK Cygnus. 

Start statku Sojuz MS-02 nastąpił 19 października br. Początkowo miał się on odbyć 23 września, ale został przełożony z powodu problemów technicznych. Kimbrough, Ryżykow i Borysenko spędzą na ISS nieco ponad cztery miesiące; na Ziemię wrócą pod koniec lutego 2017 roku.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!