Reklama

KOSMONAUTYKA

Rosyjski statek kosmiczny zniszczony. Wiózł zaopatrzenie dla ISS [Aktualizacja]

  • Statek kosmiczny Progress-MS, Fot. NASA/Jeff Williams, Wikipedia
    Statek kosmiczny Progress-MS, Fot. NASA/Jeff Williams, Wikipedia
  • Trzeci stopień izraelskiej rakiety nośnej Shavit. Fot. Ladislav Faigl via Wikipedia
    Trzeci stopień izraelskiej rakiety nośnej Shavit. Fot. Ladislav Faigl via Wikipedia

Rosyjski towarowy statek kosmiczny Progress MS-04 wiozący blisko 2,5 tony zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został utracony - potwierdza rosyjska agencja TASS. Przyczyną mogła być awaria silników trzeciego stopnia rakiety, które zbyt wcześnie się wyłączyły. Pojawiły się doniesienia, że szczątki pojazdu kosmicznego spadły na terenie Rosji w autonomicznej Republice Tuwy.

Start rakiety nośnej Sojuz-U z statkiem towarowym Progress MS-04 z zaopatrzeniem dla ISS miał miejsce o godz. 14:51 GMT z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wkrótce po starcie pojawiły się problemy, co potwierdziła NASA. Według wstępnych informacji w 383 sek. od startu nastąpiła awaria telemetrii. Statek kosmiczny mógł nie odłączyć się od rakiety nośnej.

Rosyjska agencja TASS podaje: "biorąc pod uwagę, że silniki trzeciego stopnia rakiety nośnej pracowały niewystarczająco długo, statek transportowy najprawdopodobniej spadł już w rejonie Chin lub w rejonie Oceanu Spokojnego". Tymczasem w Internecie pojawiły się doniesienia o upadku szczątków pojazdu w autonomicznej Republice Tuwy w azjatyckiej części Rosji, niedaleko granicy z Mongolią. Według wstępnych doniesień przyczyną niepowodzenia misji mogła być awaria silników RD-0110 wytwarzanych przez Voronezh Mechanical Plant, które napędzają trzeci stopień rakiety Sojuz-U.

Na pokładzie statku Progress MS-04 znajdował się 2450 kg zaopatrzenia dla ISS w tym 710 kg paliwa i 420 kg wody pitnej. Połączenie z modułem Zvezda stacji kosmicznej było planowana na 3 grudnia br.

Aktualizacja 19:16: Według oświadczenia agencji Roskosmos do awarii doszło na wysokości 190 km nad Ziemią, gdy rakieta nośna przelatywała nad terenem Republiki Tuwy. Większość szczątków miało spłonąć w atmosferze. Utrata statku towarowego ma przy tym nie wpłynąć na normalne funkcjonowanie systemów i załogi stacji. 

Aktualizacja 20:32: NASA poinformowała, że załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest w pełni bezpieczna. "Zapasy na pokładzie stacji są na wystarczającym poziomie" - można przeczytać na stronie internetowej amerykańskiej agencji kosmicznej. 

Aktualizacja 21:25: Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczyna poszukiwania wraku statku kosmicznego Progress MS-04 na terenie autonomicznej Republiki Tuwy. Agencja RIA Novosti informuje, że państwowa komisja śledcza w sprawie wypadku została już sformowana i rozpoczyna prace na terenie kosmodromu Bajkonur. Loty rakiet typu Sojuz-U zostaną najprawdopodobniej wstrzymane do czasu wyjaśnienia przyczyn dzisiejszej awarii. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!