Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Ruszają prace nad nowym pociskiem balistycznym USAF

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Program Ground Based Strategic Detterent, czyli plan modernizacji amerykańskiego arsenału pocisków balistycznych dalekiego zasięgu, wkroczył właśnie w kolejny etap.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały o rozpoczęciu kolejnego etapu programu Ground Based Strategic Detterent, mającego na celu modernizację amerykańskiego arsenału pocisków balistycznych dalekiego zasięgu. Program wszedł właśnie w fazę redukcji ryzyka (Technology Maturation and Risk Reduction).

Zakończenie wcześniejszego etapu nastąpiło po dokonaniu oceny dotychczasowych prac przez amerykański Sekretariat Obrony. Program GBSD obejmuje zawarcie maksymalnie dwóch osobnych kontraktów na dopracowanie koncepcji działania nowych systemów rakietowych bazowania lądowego oraz dedykowanej infrastruktury kierowania i dowodzenia. Wśród zainteresowanych producentów wymienia się koncerny Boeing i Northrop Grumman.

System uzbrojenia opracowany w ramach programu ma spełniać nie tylko obecne wymagania zamawiającego, lecz pozwolić również na modyfikacje związane ze zmianami technologii i zmieniającymi się warunkami strategicznymi do roku 2075. Przewidywany termin wprowadzenia nowego uzbrojenia na wyposażenie USAF to końcówka przyszłej dekady.

Proces wyboru dwóch kontrahentów ma się zakończyć do końca przyszłego roku budżetowego.

Czytaj więcej: Broń ostateczna NATO. Zapaść, czy modernizacja?

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!