Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Ruszają prace nad rozbudową centrum satelitarnego Airbusa

Fot. Airbus Defence & Space
Fot. Airbus Defence & Space

W ośrodku produkcyjnym koncernu Airbus w niemieckim Friedrichshafen rozpoczęto budowę nowego centrum przemysłowo-badawczego dedykowanego technologiom satelitarnym. Nowa infrastruktura obsłuży prace rozwojowe oraz integrację najbardziej zaawansowanych satelitów tej marki.

Uroczyste ułożenie kamienia węgielnego pod budowę Zintegrowanego Centrum Technologicznego koncernu Airbus (Integrated Technology Centre, ITC) miało miejsce 15 maja br. w niemieckim Friedrichshafen. Istniejące tam od blisko 60 lat zakłady produkcyjne postanowiono rozbudować o nowy czteropiętrowy gmach o powierzchni około 4200 m2, w którym działał będzie obszerny clean room obsługujący projektowanie i budowę satelitów. Airbus Defence and Space zainwestuje w nowe centrum 43 miliony EUR.

Obiekt ma rozpocząć działanie latem 2018 roku. Budynek, który mierzy około 70 x 60 metrów i ma ponad 20 metrów wysokości, będzie przedłużeniem istniejącego zakładu integracji satelitów. Ukończone centrum będzie mogło z założenia obsłużyć jednoczesną realizację procesu produkcyjnego 8 dużych satelitów. Rozbudowa jest też prowadzona z myślą o pozyskiwaniu nowych projektów, takich jak budowa dużych teleskopów kosmicznych o średnicy ponad 15 metrów.

ITC będzie podzielony na kilka oddzielnych sekcji inżynieryjnych i organizacyjnych. Centralna sala o powierzchni ponad 2000 m2 umożliwi integrowanie podsystemów i ładunków satelitarnych. Obszar ten będzie przeznaczony pod prace wymagające czystości powietrza od ISO 5 do ISO 8. W dwóch skrzydłach o łącznej powierzchni 1000 m2 znajdą się dodatkowe pomieszczenia integracyjne i laboratoryjne przeznaczone do produkcji komponentów satelitarnych, duża strefa dla gości oraz obszary techniczne. Całe oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne kompleksu będzie utrzymane w technologii LED.

Czytaj też: Airbus inwestuje w niemiecką fabrykę satelitów

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!