Reklama

Polska

Ryzenko: programy rozwojowe z użyciem technik satelitarnych szansą dla polskich firm [Space24.pl TV]

Fot. Space24.pl
Fot. Space24.pl

”Warto podkreślić, że jest to szansa dla polskich podmiotów by być stałym dostawcą usług dla Banku Światowego czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a więc takich podmiotów, które realizują wielomiliardowe przedsięwzięcia w bardzo wielu krajach wymagających takiej pomocy” - mówi w rozmowie ze Space24.pl o programach pomocowych wykorzystujących techniki satelitarne dr Jakub Ryzenko i dodaje: „To jest także narzędzie dla polskiej polityki zagranicznej”. Wywiad dotyczy projektu realizowanego przy współpracy Banku Światowego „Earth Observation for Eastern Partnership”, a także platformy EO Cloud. 

"To jest projekt, którego celem jest wykorzystanie obserwacji satelitarnej jako narzędzia, które może służyć pomocy rozwojowej" - mówi o programie  Earth Observation for Eastern Partnership, którego liderem jest Centrum Badań Kosmicznych PAN dr Jakub Ryzenko i precyzuje - "Celem projektu, którego się podjęliśmy jest próba umiejscowienia możliwości technik satelitarnych, w tych właśnie przedsięwzięciach jako narzędzia, do którego można byłoby sięgać po to, żeby polska pomoc rozwojowa - to jest pojęcie, którym posługuje się MSZ, mogła korzystać z wysoce zaawansowanych technicznie narzędzi."

 

"Sięgamy po kompetencje polskich firm z sektor obserwacji Ziemi. Patrzymy jak ich kompetencje mogłyby stanowić użyteczne narzędzie informacyjne w programach rozwojowych i dzięki finansowaniu z Europejskiej Agencji Kosmicznej przeprowadzamy demonstracje wykorzystania tych możliwości" - dodaje ekspert i podaje konkretne przykłady "Jeśli w Armenii ma zostać prowadzony projekt Banku Światowego, który rozwija systemy irygacyjne to dzięki kompetencjom polskich podmiotów zajmujących się monitorowaniem roślin będzie można zbudować system pozwalający na ocenę jaki jest optymalny poziom nawodnienia roślin, tak żeby ta irygacja jak najefektywniej zasiliła jak największy obszar".

"Warto podkreślić,, że jest to również szansa dla polskich podmiotów by być stałym dostawcą usług dla Banku Światowego czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego a więc takich podmiotów, które realizują wielomiliardowe przedsięwzięcia w bardzo wielu krajach wymagających takiej pomocy" - opowiada dr Jakub Ryzenko i dodaje: "To jest także narzędzie dla polskiej polityki zagranicznej".

Dyskusja dotyczyła również repozytorium danych satelitarnych z chmurą obliczeniową EO Cloud. Inauguracja projektu realizowanego przez konsorcjum na czele, którego stoi Creotech Instruments S.A. miała miejsce w październiku br., a projekt Earth Observation for Eastern Partnership był jednym z pierwszych użytkowników nowego narzędzia. "To jest idealne wykorzystanie infrastruktury projektu EO Cloud" - mówi o tym doświadczeniu dr Ryzenko. "Mamy nadzieję, że na bazie EO Cloud część serwisów oferowanych tym państwom rozwijającym będzie generowana"  - dodaje ekspert.

Oglądaj: Prezes Creotech o EO Cloud: "Zakres wykorzystania danych jest nieograniczony" [Space24.pl TV]

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!