Sarmata niegotowy. Dalsze opóźnienie programu rosyjskiego ICBM

7 listopada 2018, 16:04
Sarmat
Źródło zdjęcia: structure.mil.ru

Jak podają rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na źródła w przemyśle zbrojeniowym, nowy międzykontynentalny pocisk balistyczny Sarmata trafi do służby dopiero w 2021 roku. Jeszcze w maju sam prezydent Władimir Putin zapowiadał, że nowoczesna rakieta trafi do wojska w 2020 roku. Tak przewidywał pierwotny harmonogram. Tymczasem nie wiadomo, czy dotrzymana zostanie także data 2021 r. Sarmata nie przechodził bowiem jeszcze testowych lotów.

Źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, cytowane przez oficjalne agencje prasowe, twierdzą, że program rozwoju pocisku rakietowego Sarmata realizowany jest bez problemów i dwa pierwsze pociski trafią do służby rosyjskiej armii w 2021 roku. Wtedy też ma ruszyć seryjna produkcja pocisku. Broń ma najpierw trafić na uzbrojenie pułku rakietowego stacjonującego w mieście Użur w Kraju Krasnojarskim (wschodnia Rosja). Później do tej samej jednostki mają trafić kolejne cztery pociski Sarmata.

Przecieki do mediów i twierdzenia, że program jest realizowany zgodnie z harmonogramem to rodzaj propagandy sukcesu. Oryginalny plan przewidywał bowiem, że testowe loty Sarmaty zaczną się w 2017 roku, zaś broń trafi do wojska w roku 2020. Wprowadzenie Sarmaty do służby w 2020 roku zapowiadał jeszcze 18 maja Władimir Putin podczas spotkania z czołowymi urzędnikami przemysłu wojskowego i obronnego w Soczi. Program natrafił jednak na problemy – co prawda testy zaczęły się w 2017 roku, ale nie były to testowe loty, a tylko testowe wystrzelenia. Po trzech takich próbach wydaje się, że Sarmata jest gotów do pierwszego testowego lotu – co zapewne odbędzie się na początku 2019 roku.

RS-2 Sarmata to ciężki międzykontynentalny balistyczny pocisk rakietowy (ICBM). Zasięg pocisku jest praktycznie globalny – wynosi 10 900 km. Sarmata może przenosić ładunek o równowartości nawet 8 megaton. Ma zamienić wykorzystywany obecne pocisk R-36M2 Wojewoda (w nomenklaturze NATO: SS-18 Satan). Dowództwo Sił Rakietowych zapowiada, że rozmieści siedem pułków Sarmatów (z 46 pociskami) w silosach należących do dwóch dywizji: w jednostce w Użur i w jednostce w Dombarowskij (obwód orenburski). Ta druga jednostka ma być też wyposażona w system Awangard.

Rosja modernizuje swój arsenał atomowy zasięgu międzykontynentalnego, jednocześnie redukując go zgodnie z układem New START. Problem w tym, że traktat wygasa w 2021 roku i obecnie jest prawdopodobne, że administracja Trumpa nie będzie chciała go przedłużyć. Zgodnie z oficjalnymi danymi, we wrześniu 2018 roku Rosja zadeklarowała posiadanie 1420 rozmieszczonych głowic bojowych, 517 rozmieszczonych wyrzutni (wszystkich wyrzutni w sumie 775). W lutym 2018 roku liczby te, odpowiednio, prezentowały się w następujący sposób: 1444, 527, 779.

KomentarzeLiczba komentarzy: 53
socjolog
piątek, 23 listopada 2018, 21:50

Buba: "socjolog sosjolog baca itd." czyli początek w "starym dobrym stylu" - przeżyje choć utożsamianie mnie z "bacą" to bzdura, ale w jednym muszę się z Tobą zgodzić. Ta dyskusja nie ma najmniejszego sensu (zresztą nie miała od początku) ale dałem się "sprowokować" co dawniej mi się nie zdarzało ale widocznie "w okolicy 50-tki" człowiek traci wrodzoną i wyuczoną "wstrzemięźliwość". A odnosząc się do cytatu: "Na tym forum co 2 to żołnierz. Nadmienie,że jak Ty zaczynałeś to ja kończyłem w temacie wojska".- ja pewnie niepotrzebnie ale nadmienię, że jak na początku tego wieku zostawałem majorem w wieku 32 lat to byłem jednym z "najmłodszych wiekiem" i przypuszczam, że Ty wtedy jeszcze "nie kończyłeś tematu wojska" a może co najwyżej .... (a nawet tego nie napiszę). Życzę więcej "refleksji" i mniej "podejrzliwości" i mimo "dyskusyjnych zgrzytów" na zakończenie jak nakazuje savoir-vivre : Pozdrawiam i żegnam.

Buba vel itd.
piątek, 23 listopada 2018, 16:47

Oj socjolog sosjolog baca itd. w przeciwieństwie do Ciebie ja od początku dobrze Cie oceniłem. Na tym forum co 2 to żołnierz. Nadmienie,że jak Ty zaczynałeś to ja kończyłem w temacie wojska.Ps. prosiłbym żeby tego nie kontynuować . Gdyż tak jak pisałem wcześniej wypisuje się z tego. Wróciłem wywołany do tablicy przez Ciebie.

socjolog
czwartek, 22 listopada 2018, 21:29

Oj Buba, Buba vel Sierow i dziesiątki innych nicków: jednak widzę, że podejmując dyskusję zdecydowanie - bez urazy - Cię przeceniłem. Napisałem w pierwszym poście co sadzę o ludziach Tu komentujących, którzy niejako" z automatu" każdego kto bałwochwalczo nie wychwala Amerykanów i ich umiłowania "światowego pokoju" a do tego jeszcze prezentują poglądy niezgodne z wizjami tych komentatorów, którzy uważają się jedynymi "prawdziwymi Polakami" w swym śmiesznym "zacietrzewieniu" okrzykują natychmiast "sowieckimi trollami", "agentami z Olgino" itp. itp. Ty zaś będąc niewątpliwie reprezentantem w/w grupy piszesz rzeczy zupełnie niezwiązane z tematem. Pal licho, że masz mnie za "agenta Kremla" (ba nawet mnie to bawi jako starszego oficera RP od niedawna w stanie spoczynku wielokrotnie sprawdzanego przez przeróżne "służby" m. in. w związku z wielokrotnym przedłużaniem terminu ważności certyfikatu dostępu do informacji w kategorii "ściśle tajne)" Bredzisz o jakimś moim wychwalaniu Rosji, kiedy w moich postach nie ma o czymś takim nawet jednego zdania. Zarzucasz mi "nieprzepadanie za Polską", przytaczasz "dane ekonomiczne" (z których nota bene niewiele wynika) itd. itd. Nie widzisz, że piszesz "nie na temat" , nie "odpowiadasz" i tylko cały czas prezentujesz swoje (w moim mniemaniu wydumane) racje? Ja Cie nawet częściowo "rozumiem", a poza tym masz pełne prawo prezentować swoje "poglądy". "Przeraza" mnie coś zupełnie innego: styl w jaki robi to wasze "towarzystwo" oraz ta - nazwijmy to "zawziętość i determinacja" w poszukiwaniu "sowieckich szpiegów" na Tym forum. Trzymając tak dalej jesteście na prostej do powtórzenia "osiągnięć" nie tylko KGB ale wręcz WCzK-a (oczywiście "odwróconej" o 180 stopni). Ale jak zwykle w "beczce miodu jest łyżka dziegciu": identyfikacja "szpionów Putina" w internecie to "betka" w porównaniu z "realem". Jak z taką determinacją "pójdziecie" w real to "komisja Josepha McCarthego" to będzie przy tym przysłowiowy "Pikuś" (albo nawet "Pan Pikuś"). PS. A ap ropo "sosjologa": wiesz co to tzw. "literówka"?

rosja to stan umysłu
czwartek, 22 listopada 2018, 13:57

Oj sosjolog czy socjolog pewnie sam nawet nie wiesz jaki masz nick. Tak często je zmieniasz.Z Polską tyle masz wspólnego co baca. On odkrył po 5 latach mieszkając 15 km dalej,że w Katowicach jest przebudowany dworzec kolejowy.Państwa demokratyczne nie muszą zatrudniać klakierów internetowych,żeby naginali rzeczywistość . Więc uwagi o Davienie czy o mnie zamelduj przełożonemu z olgino. Dobry stary towarzysz znajdzie rozwiązanie.Na koniec cieszy mnie bardzo,że Polska ma wzrost pkb 3 razy większy od roSSji od lat,cieszy eksport na jednego mieszkańca który jest kilka razy większy,długość życia stopa życiowa słowem ekonomia . To najważniejsza broń lepsza od głowic ,t-14 czy legendarnego su-57. Mnie to cieszy Ciebie jako kogoś kto delikatnie mówiąc nie przepada za Polską raczej nie. No cóż raczej tego nie sprawdzę osobiscie bo większość gieroi tutaj mądrzy się tylko przed komputerem. Wierz mi chciałem tylko poznać kogoś kto tak krytykuje Polskę zarazem pieje zachwyty nad totalitarnym państwem na wschodzie. Państwem ,które tak wiele złego zrobiło przez wieki. Jestem po histori stąd ta ciekawość.Jeszcze jedno insuacje odnośnie psychozy czy też młodzieży wszechpolskiej pozwól ,że nie będę komentował.Jeden z lepszych wykładowców na studiach zawsze mówił jak ktoś w trakcie polemiki próbuje cie obrazić albo gdzieś zaszeregować to lepiej odpuść nie ma sensu.

sosjolog
środa, 21 listopada 2018, 23:14

Oj Buba Buba itd. (ostatni ps. - "Sierow"): muszę Cię rozczarować i to po raz "kolejny". Po pierwsze: "baca" czy "willgraf" to dla mnie "byty obce" (widziałem oczywiście i czytałem wpisy Tych internautów ale niestety to nie ja). Po drugie: poruszony przez Ciebie "problem" wizy mnie raczej nie dotyczy: urodziłem się w Polsce, moi rodzice byli Polakami, tu mieszkam (choć "wyjeżdżam i wylatuję" z Polski - ale zawsze wracam)itd. itd.. Po trzecie: podejrzliwość" wszechpolskiej młodzieży" jest z lekka paranoiczna a do tego jeszcze te "nowe wcielenia" (najpierw Buba, Batory itd. itd. teraz władimir czy inny sierow) takie "mnożenie" nicków (a co za tym idzie "anonimowych osobowości") to objaw pewnej "psychozy". To dość poważna sprawa (sugerowałbym wizytę u specjalisty - ja się na tym "nie znam") tym bardziej, że zarzucanie mojej skromnej osobie podszywanie się pod internautę o nicku "baca" i o nicku "willgraf" to wielkie 'nieporumienienie", które w/w w jakimś sensie odbiera ich "tożsamość" a kto jak kto ale Ty jako prawdziwy "patriota" powinien zrozumieć jakie to "niesprawiedliwe". (To tak jakby Ciebie "zrównać" z 'Davienem": Ty "tylko" "prawdziwy Polak" a on "też ponoć Polak ale "made in USA").

Tweets Space24