Reklama

SATELITY

Satelita telekomunikacyjny dla państw Ameryki Południowej gotowy do startu

  • Fot. SpaceX
    Fot. SpaceX

SES-10 to dziesiąty satelita Eurostar zbudowany przez Airbus Defence and Space dla luksemburskiego operatora satelitarnego SES. Opuścił już zakłady firmy Airbus w Tuluzie i został przetransportowany do Cape Canaveral. Stąd zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę SpaceX.

SES-10 to 45. satelita zbudowany na platformie Eurostar E3000 i dziesiąty, który używa elektrycznego napędu do utrzymywania się na orbicie. Będzie miał masę startową 5300 kg i moc 13 kW.

SES-10 zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 67°W zgodnie z umową zawartą między Społecznością Andyjską (Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Peru) oraz SES. Satelita zapewni SES zamienną i dodatkową przepustowość na potrzeby telewizji satelitarnej, usług korporacyjnych i łączności mobilnej w Ameryce Środkowej i Południowej, w Meksyku i na Karaibach. Na jego pokładzie znajdzie się moduł telekomunikacyjny równoważny 55 transponderom wysokiej mocy działającym w paśmie Ku.

Satelita jest wyposażony w odbiorniki zdalnego sterowania obsługujące szeroki zakres częstotliwości, które zwiększają elastyczność naziemnego łącza kontrolnego. Jego nominalny okres działania na orbicie przekracza 15 lat.

W marcu zeszłego roku rakieta Falcon 9 full thrust wyniosła satelitę SES-9. Mimo podjętej próby, inżynierom SpaceX nie udało się wtedy odzyskać pierwszego stopnia wykorzystanej rakiety.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!