Reklama

SATELITY

Satelity Airbusa zasiliły platformę danych obserwacji Ziemi

Ilustracja: Spaceflight Industries
Ilustracja: Spaceflight Industries

BlackSky Spectra to kompleksowe internetowe repozytorium danych z satelitarnej obserwacji naszej planety. Użytkownicy platformy mogą nie tylko przeglądać miliony archiwalnych zdjęć w różnych zakresach widma, ale także zamawiać nowe, skonkretyzowane zobrazowania. Potężną bazę zasili też strumień danych z satelitów Airbusa.

Serwis BlackSky Spectra został otwarty na początku kwietnia 2017 r. Jego właścicielem jest firma Spaceflight Industries z siedzibą w Seattle. Platforma gromadzi dane z satelitów obserwacji Ziemi. Obecnie ma na serwerach zebrane ponad 25 milionów zdjęć. Zasoby są dostępne online.

Zobrazowania zgromadzone w archiwum BlackSky Spectra ukazują naszą planetę w wielu zakresach widma – m. in. świetle widzialnym, podczerwieni, falach radiowych czy wreszcie z wykorzystaniem Synthetic Aperture Radar (SAR). Oprócz przeszukiwania obrazów z przeszłości, użytkownik serwisu może zlecić pracującym na jego rzecz satelitom sfotografowanie konkretnego obszaru, w konkretnym czasie i w określonym zakresie widma.

BlackSky zmienia to, jak spoglądamy na świat, poprzez łączenie [danych z] szerokiej rzeszy sensorów w jednym przystępnym serwisie. Polepszanie naszej zdolności do pozyskiwania obrazów i powiększanie zasobu danych umożliwia organizacjom zrozumienie, w stopniu nigdy wcześniej niedostępnym, jak zmienia się świat.

Jason Andrews, prezes Spaceflight Industries

Zasoby oraz możliwości ich dalszego generowania dla należącej do Spaceflight Industries platformy danych EO znacząco wzrosły po włączeniu do systemu satelitów konstelacji Pléiades Airbusa. Pléiades mogą dostarczać czarno-białe obrazy o rozdzielczości 50 cm na piksel oraz zobrazowania multispektralne o rozdzielczości 2 m na piksel.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!