Reklama

Technologie wojskowe

Satelity dla brytyjskiej armii: większa konkurencyjność w zamówieniach?

Ilustracja: Airbus Defence and Space / airbusdefenceandspace.com
Ilustracja: Airbus Defence and Space / airbusdefenceandspace.com

Brytyjski resort obrony przymierza się do „uwolnienia” zamówienia na satelity komunikacyjne konstelacji Skynet. Jak dotąd dostawy kolejnych składników systemu były przedmiotem długoletniego kontraktu realizowanego przez firmę Astrium, wchłoniętą później przez koncern Airbus Defence and Space. Przechwyceniem zlecenia zainteresowane jest tymczasem szerokie grono konkurentów.

Kwestia rozpisania otwartego przetargu na dostawy nowych satelitów konstelacji Skynet stała się przedmiotem rządowych rozważań w Wielkiej Brytanii jeszcze w ubiegłym roku, równolegle z rozpoczęciem konsultacji branżowych nad założeniami budowy szóstej generacji systemu. Resort obrony Wielkiej Brytanii zasugerował wówczas, że zamówienie kolejnej serii militarnych satelitów komunikacyjnych może przyjąć wymiar w pełni konkurencyjny. To z kolei niejako w odstępstwie od preferowanego dotąd podtrzymywania współpracy z dostawcami zaufania publicznego, angażowanymi już wcześniej w dedykowane projekty narodowe.

Najnowsze wieści na ten temat sugerują zbliżanie się momentu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie statusu przedmiotowego zamówienia. Jej ogłoszenie spodziewane jest w ciągu najbliższych kilku tygodni. Nie wiadomo jednak, jaki wpływ na przebieg całego procesu będzie miał niedawny wniosek o przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii wyznaczone na 8 czerwca 2017 roku.

Jak do tej pory dostawy kolejnych składników konstelacji Skynet 5 były przedmiotem długoletniego kontraktu realizowanego od 2003 roku przez firmę Astrium, wówczas spółkę zależną korporacji EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) z udziałem kapitału brytyjskiego. Realizację umowy w jej pierwotnym kształcie przejął - po wchłonięciu Astrium w 2013 roku - koncern Airbus Defence and Space. Airbus pozostaje do tej pory aktywnym operatorem infrastruktury satelitarnej Skynet serii 5, która składa się obecnie z 4 satelitów. Najnowszy z nich, Skynet 5D został wystrzelony na orbitę 19 grudnia 2012 roku.

Potencjalnym przechwyceniem kontraktu na dostawy satelitów Skynet 6 zainteresowane jest szerokie grono wiodących podmiotów branżowych. Spośród głównych konkurentów Airbusa chęć udziału w rozważanym przetargu wyraziły dotąd trzy spółki: Thales Alenia Space, Lockheed Martin oraz Boeing. Z uwagi na specyfikę zamówień obronnych przetarg będzie naturalnie poprzedzony pogłębioną weryfikacją ochrony poufności i dostępu do zasobów produkcyjnych spółek oraz oceną możliwości ich zintegrowania z istniejącym narodowym łańcuchem dostaw. Stawką jest pozyskanie długoterminowego kontraktu, który potencjalnie otwiera drogę do zacieśnionej współpracy z sektorem publicznym w perspektywie realizacji kolejnych strategicznie istotnych zamówień.

Czytaj też: Airbus rozszerza zasięg systemu Skynet na Azję i Pacyfik

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!