Nawigacja satelitarna, komunikacja satelitarna oraz obserwacja Ziemi pozwalają na pozyskanie informacji, które mogą być przydatne administracji publicznej w wielu strategicznych sektorach, wśród których wymienić można transport, monitoring i ochrona środowiska, zarządzanie ryzykiem, planowanie przestrzenne oraz telemedycynę. Te zagadnienia będą tematem konferencji na temat wykorzystywania usług opartych na danych satelitarnych w sektorze publicznym – satelity dla społeczeństwa organizowana przez Eurisy, Ministerstwo Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Polską Agencją Kosmiczną.
Jak zapewniają organizatorzy w trakcie forum będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób polskie władze publiczne na poziomie lokalnym, regionalnymi i państwowym korzystają z usług satelitarnych w takich sektorach, jak: transport, rolnictwo i ochrona środowiska. W ramach konferencji zostaną zaprezentowane i omówione wyniki badania przeprowadzonego przez Eurisy, w którym wzięło udział 49 jednostek sektora publicznego w Polsce.
W 2015 r. organizacja Eurisy, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju (wcześniej Ministerstwem Gospodarki), przeprowadziła badanie obejmujące urzędy publiczne, które wykorzystują usługi satelitarne w praktyce, do celów cywilnych. Inicjatywa ta miała na celu poznanie, w jaki sposób władze korzystają z tych usług, jakie napotykają przeszkody i jakie wyciągają korzyści. Odzew badanych instytucji wskazuje na to, że usługi satelitarne są w Polsce wykorzystywane w praktyce do poprawy jakości wielu usług publicznych.
Konferencja będzie zdaniem organizatorów także dobrą okazją do:
- wymiany doświadczeń między przedstawicielami władz publicznych, dotyczących szans, wyzwań i rozwiązań w zakresie wykorzystania danych satelitarnych,
- zdobycia wiedzy na temat wspierania możliwości korzystania z usług satelitarnych w Polsce,
- uzyskania informacji na temat inwestycji satelitarnych w Europie, dostępnych usług oraz potrzeb sektora publicznego.
Rejestracja na wydarzenie jest możliwa poprzez formularz na stronie internetowej wydarzenia.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i angielskim (tłumaczenie symultaniczne). Rejestracja uczestników trwa do 12 kwietnia br. ale organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zamknięcia jej wcześniej w razie dużego zainteresowania.