Reklama

Europa

Satelity Galileo w Gujanie Francuskiej. Wkrótce trafią na orbitę.

  • Ilustracja: ESA
    Ilustracja: ESA

Dwa satelity systemu Galileo właśnie dotarły do Gujany Francuskiej. Na orbitę okołoziemską mają trafić 17 grudnia br. na pokładzie rakiety Sojuz. Będzie to jedenasty i dwunasty satelita należący do systemu Galileo, którego budowa ma się zakończyć w 2020 roku, kiedy na orbicie znajdzie się konstelacja 30 satelitów.

Dwa satelity systemu Galileo dotarły na lotnisko Cayenne-Félix Eboué w Gujanie Francuskiej na pokładzie samolotu towarowego Boeing 747-400F należącego do linii lotniczych Cargolux Airlines. Satelity zbudowano w firmie OHB w Bremie, wykorzystując przy tym wyposażenie nawigacyjne od Surrey Satellite Technology Ltd z Guildford w Wielkiej Brytanii. Próby sprzętu, których celem było sprawdzenie ich gotowości do zaplanowanej na ponad 12 lat misji w kosmosie, miały miejsce w Europejskim Centrum Badań i Technologii i Badań Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESTEC-ESA) w Noordwik w Holandii, skąd sprzęt został przetransportowany na lotnisko w Luksemburgu, z którego rozpoczynał się transatlantycki lot do Gujany Francuskiej. 

Satelity mają trafić na średnią orbitę okołoziemską na wysokość 23222 km nad Ziemią na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz-ST w dniu 17 grudnia 2015 roku. Będzie to jedenasty i dwunasty satelita europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, mającego stanowić alternatywę dla amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS, ale - w odróżnieniu od nich - kontrolowanego przez instytucje cywilne: Europejski Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej i Europejską Agencję Kosmiczną. Docelowo do 2020 roku w kosmos ma trafić 30 satelitów systemu, które mają zapewnić pomiar dokładniejszy niż GPS.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!