Reklama

Polska

Satelity wrocławskiej firmy wystartują z platformy morskiej

Fot. SatRevolution
Fot. SatRevolution

SatRevolution S.A. podpisała z amerykańską firmą Interorbital Systems umowę dotyczącą wyniesienia na orbitę okołoziemską satelity Światowid oraz dwóch mniejszych nanosatelitów PhoneSat. Wyniesienie sprzętu stworzonego we Wrocławiu przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Nosicielem będzie lekka rakieta nośna Neptune N3, która umieści trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym.

Firma Interorbiral System z siedzibą w Mojave w Kalifornii umieści w przestrzeni kosmicznej trzy satelity wyprodukowane we Wrocławiu przez firmę SatRevolution. Światowid, polski prywatny satelita komercyjny, zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Neptune N3, przystosowaną do transportu małych ładunków nośnych na niską orbitę okołoziemską. Oprócz Światowida na orbicie zostaną umieszczone również dwa nanosatelity PhoneSat.

Do tej pory w przestrzeni kosmicznej umieszczono 3 polskie satelity niekomercyjne: PW-Sat, będący wynikiem studenckiego projektu, oraz dwa satelity naukowe – Lem i Heweliusz. W SatRevolution chcemy zrewolucjonizować polski rynek kosmiczny i zaczynamy od umieszczenia na orbicie od razu trzech obiektów – Światowida oraz dwóch towarzyszących mu nanosatelitów PhoneSat. Rozwiązania PhoneSat pracują pod kontrolą systemu Android i wykorzystują podzespoły elektroniczne stosowane w telefonach komórkowych. Chcemy sprawdzić, jak tego typu satelity zachowują się w przestrzeni kosmiczne

Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Amerykański rząd udzielił licencji na wylot satelitów w pierwszym kwartale 2018 r., co jest terminem późniejszym, niż pierwotnie planowano.  Rakieta wystartuje z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym i przeleci nad pustynią Mojave.

Nosicielem satelitów będzie rakieta Neptune N3, która jednorazowo może zabrać na swój pokład nawet 10 obiektów i wynieść je na wysokość 310 km ponad powierzchnią Ziemi. Umożliwia to specjalna konstrukcja i wykorzystanie specjalnych materiałów – szkielet wykonany jest z wytrzymałego stopu stali, a zewnętrzną część dodatkowo pokryto powłoką ceramiczną. Neptune N3 jest odporny na wibracje oraz ekstremalne warunki panujące w jonosferze, w tym częste i gwałtowne zmiany temperatury, wahające się od -150°C do 300°C. Aby wynieść satelity na orbitę, rakieta nośna musi rozwinąć prędkość wystarczającą do pokonania ziemskiej grawitacji, a na samej orbicie Neptune N3 rozpędza się do prawie 8 km/s i osiąga siłę ciągu ok. 13kN.

Interorbital Systems opracowuje obecnie całą rodzinę rakiet nośnych opartych o wspólny Common Propulsion Module, a NEPTUNE (N3) zdolny wynieść ładunek o wadzę do 18 kg będzie najmniejszym z nich. największy NEPTUNE (N36) będzie mógł wynieść ładunek o masie 1 tony na niską orbitę okołoziemską i ma zostać wykorzystany do wyniesienia w kosmos łazika marsjańskiego zespołu Synergy Moon w ramach rywalizacji w programie Google Lunar X Prize.

Satelity z rakietą kosmiczną w rakiecie NEPTUNE (N3) łączy wyrzutnia P-POD (Polly-Picosatellite Orbital Deployer), czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Piksosatelitów, która ma formę rurową i pozwala na umieszczenie w wyrzutni satelity o wymiarach 10x10x34 cm.  Konstrukcja Światowida pozwala na mocne usadowienie ładunku w rurze wyrzutni P-POD, obudowa satelity ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20 cm, a wszystkie elementy zostały wykonane w technologii druku 3D. Światowid zostanie wyposażony m.in. w wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, zestaw sensorów pozwalających na ustalenie położenia satelity względem Ziemi oraz specjalne czujniki, które umożliwią badanie przestrzeni kosmicznej.

Czytaj więcej: Światowid – projekt polskiego satelity komercyjnego

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!