Reklama

Partnerem SatRevolution jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, organizacja badawczo-rozwojowa, nastawiona na rozwój nowych technologii oraz prowadzenie badań na potrzeby i we współpracy z przemysłem. W Centrum do dyspozycji firmy oddany został nowoczesny cleanroom spełniający standardy montażu elementów przeznaczonych dla satelitów.

Laboratorium typu cleanroom jest nam niezbędne do pracy nad satelitami: Światowidem i Rusałkami. Montujemy tam podzespoły elektroniczne, elementy mechaniczne oraz układy optyczne. Podczas pracy inżynierowie muszą zachować szczególną ostrożność – tak, aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do lutów, co mogłoby spowodować uszkodzenie połączenia lub któregoś podzespołu czy modułu.

Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Inżynierowie pracujący wewnątrz cleanroomu muszą przystosować się do panujących w nim warunków. Aby nie przynosić zanieczyszczeń z zewnątrz, wejście i wyjście z pomieszczenia odbywa się poprzez specjalną śluzę powietrzną. Pracownicy muszą być ubrani w kombinezony ochronne, maski na twarz oraz obuwie – powietrze w cleanroomie jest dodatkowo osuszane i wilgotność w pomieszczeniu, w którym powstaje Światowid, wynosi ok. 50%. Zabronione jest wnoszenie takich materiałów jak przybory biurowe czy naturalne tkaniny, które przyczyniłyby się do powstawania kurzu.

Fot. SatRevolution

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ posiada kompleksową infrastrukturę badawczą tj. sieć 40. laboratoriów badawczo-technologicznych oraz pracowni (pomiarowych i specjalistycznych), wyposażonych w najwyższej klasy, unikatową aparaturę badawczą, która pozwala na prowadzenie badań o charakterze aplikacyjnym z zachowaniem najwyższych standardów i systemów jakości. Strefa cleanroom w Kampusie Pracze dedykowana jest dla obszarów związanych przede wszystkich z mikro- i optoelektroniką. SatRevolution w ramach współpracy ma zapewniony dostęp do cleanroomu oraz korzysta ze specjalistycznego sprzętu.

SatRevolution S.A. pracuje obecnie nad niewielkim satelitą komercyjnym Światowid czyli dwujednostkowym CubeSatem o wymiarach 10x10x20 cm oraz znacznie mniejszymi tzw. PhoneSatami o wymiarach 10x10x5 cm, których masa nie przekroczy 0,5 kg. 

Reklama
Reklama

Komentarze